Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” działa w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach od 2017 roku. W tym okresie zrealizowała wiele przedsięwzięć, konferencji, festiwali historycznych i projektów badawczych. Fundacja cały czas się rozwija i pozyskuje nowych członków. Przed Fundacją stoją też nowe wyzwania i nowe pomysły. Z tego względu na wczorajszym spotkaniu doszło do zmian w zarządzie Fundacji.
W poniedziałek wieczorem w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, odbyło się spotkanie członków Fundacji Historyczna „Przywracamy Pamięć”.
Spotkanie otworzył prezes Karol Soberski, który podziękował wszystkim obecnym za pomoc i udział w I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbywała się 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie. Warto zaznaczyć, że oprócz tych którzy mogli przybyć na spotkanie, po raz pierwszy czworo członków Fundacji (m.in. z Warszawy i Poznania) wzięło udział w zebraniu zdalnie.
Po podziękowaniach, przyszła pora na najważniejszą wiadomość tego wieczoru. Karol Soberski, fundator i prezes Fundacji poinformował o zmianach w Zarządzie Fundacji.
– Jako Fundator Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, podjąłem decyzję, że z dniem 13 października 2023 roku, Arkadiusz Gaca przestał pełnić funkcję wiceprezesa Zarządu Fundacji. Dziękuję Arkowi za 3 lata i 285 dni bycia wiceprezesem i wierzę, tak jak zadeklarował, że dalej będzie się udzielał w naszej Fundacji – mówi K. Soberski. – Z dniem dzisiejszym nowym wiceprezesem Fundacji został Maciej Ranke, któremu dziękuję za przyjęcie tej funkcji – dodaje.
Po tych słowach K. Soberski wręczył M. Ranke akt powołanie na funkcję wiceprezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
Maciej Ranke ma 46 lat. Z wykształcenia mechanik pojazdów samochodowych i taki zawód wykonuję do dnia dzisiejszego, czyli już 30 lat. Do ubiegłego roku jego pasją były motocykle. Uwielbia też starą motoryzację i wszystko to, co się z tym łączy. Kolejnym jego hobby jest wędkarstwo, a także las i góry oraz wszystko co z nimi związane. Z zamiłowaniem do historią w jego życiu bywało różnie, ponieważ nie zawsze go ona interesowała aż tak mocno. Przemiana i miłość do historii nastąpiła, kiedy zaczął działać jako eksplorator i poszukiwacz zaginionych dzieł sztuki. Dziś ta pasja jest w jego życiu na pierwszym miejscu. Mąż i ojciec na co dzień mieszkający w Rakowni, w sercu Puszczy Zielonki.
W dalszej części spotkania omawiana była kwestia nowej siedziby Fundacji. Jak powiedział K. Soberski w najbliższych dniach wiele w tym temacie się wyjaśni.
Następnie K. Soberski poinformował, że zaprzyjaźnione z Fundacją, Stowarzyszenie „Wizna 1939” zamierza kontynuować badania na „dołach śmierci”, jak i poszukiwania miejsc, gdzie Niemcy w czasie II wojny światowej grzebali pacjentów szpitala „Dziekanka”. Członkowie Fundacji wyrazili chęć wzięcia udziału w tych poszukiwaniach, tak jak to dotychczas się odbywało.
Kolejnym punktem spotkania było omówienie weekendowego wyjazdu członków Fundacji do Brodnicy na spotkanie z przedstawicielami tamtejszego stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu. Spotkanie miałoby dotyczyć współpracy obu organizacji, a przy okazji byłaby możliwość zwiedzania Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno – Poszukiwawczej.
Na koniec omówiono sprawę zaangażowania się Fundacji w zbliżającą się coroczną akcje „Zapal znicz pamięci”. Tegoroczna odbędzie się w niedzielę, 22 października i będzie poświęcona ofiarom niemieckich zbrodni dokonanych w ramach „politycznego oczyszczania gruntu”, operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja” w 1939 r. Członkowie Fundacji zapalą znicze w miejscach pamięci narodowej znajdujących się w pobliżu ich miejsc zamieszkania.
W wolnych głosach, K. Soberski zaprosił wszystkich na – organizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” - wernisaż wystawy fotograficznej Radka Jaworskiego pt. „Ślady” oraz na swoją prelekcję pt. „Bankierzy Tajemnic. Zagadki pałaców w okolicach Rogowa”, która w ramach tego wernisażu odbędzie się w piątek, 20 października o godz. 19,00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rogowie.
Ostatnim punktem spotkania była kwestia wyboru polarów i koszulek z logo Fundacji, które chcą zakupić członkowie Fundacji Historycznej.
Aktualnie Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” tworzy 35 osób (w tym 9 pań) mieszkających na terenie całej Polski: Gniezno, Poznań, Bydgoszcz, Swarzędz, Chełmno, Rogowo, Warszawa, Kołdrąb, Cielimowo, Łubowo, Kłecko, Modliszewko, Czerwonak, Bolechowo, Murowana Goślina, Paczkowo i Gurówko. Osoby zainteresowane chęcią działania w szeregach Fundacji prosimy o kontakt na maila: fundacjahistoryczna@post.pl.
Więcej o Fundacji na stronie: www.fundacjahistoryczna.pl
Fot. A. Soberska, W. Biront
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!