Informacje o serwisie

Serwis pojezierze24.pl to internetowy przewodnik po Pojezierzu Gnieźnieńskim. W naszym serwisie znajdziesz informacje o ciekawych miejscach leżących na Pojezierzu Gnieźnieńskim, niezwykłych postaciach, które tworzyły historię tego regionu i zapomnianych wydarzeniach z historii Pojezierza. Przybliżymy Ci także praktyczne wiadomości, zaprezentujemy piękne zdjęcia i filmy opowiadające o tym magicznym kawałku Polski. Pojezierze Gnieźnieńskie to dla nas perła naszego kraju! Staramy się Pojezierze Gnieźnieńskie odkrywać dla Ciebie na nowo. Z tego względu nasz zespół redakcyjny, składający się z pasjonatów, miłośników, czy wręcz osób zakochanych w naszej „małej Ojczyźnie” każdego dnia wędruje po Pojezierzu Gnieźnieńskim, by rozwijać portal oraz dostarczać nowych treści i zdjęć.

Zaczęło się od marzenia...

Projekt zbudowania serwisu turystycznego, który poświęcony byłby Pojezierzu Gnieźnieńskiemu, jego atrakcjom turystycznym, skarbom i tajemnicom, zapomnianym wydarzeniom oraz unikatowym miejscom, leżącym w gminach i powiatach między Poznaniem a Bydgoszczą, w głowie Karola Soberskiego, redaktora naczelnego portalu, narodził się wiele lat temu... Był marzeniem...

Był to pomysł, by zbudować portal turystyczny, który będzie płaszczyzną wymiany informacji z zakresu historii i turystyki. Założenie było takie, by turyści z różnych stron Polski wybierający się na ziemie związane z początkiem Państwa Polskiego, z Powstaniem Wielkopolskim, czy z patriotycznie nastawionym ziemiaństwem XIX wieku lub okresu międzywojennego, w region bogaty w atrakcje turystyczne, mogli w jednym miejscu znaleźć zarówno bazę noclegową i gastronomiczną, wykaz muzeów, atrakcje które warto zobaczyć, jak również kalendarz imprez które w trakcie ich pobytu w tym regionie będą się odbywać. By nie musieli tego szukać na wielu portalach internetowych, a mieli to w jednym miejscu.

Taki portal – w myśl hasła „Na wakacje, na weekend, na wycieczkę” – miał być całorocznym serwisem informacyjnym i praktycznym przewodnikiem po ziemiach leżących między Poznaniem a Bydgoszczą.

Rok 2008 - powstaje portal informacjelokalne.pl

Pierwszym krokiem do realizacji tego pomysły było powołanie – w styczniu 2008 roku – pierwszego w powiecie gnieźnieńskim portalu informacyjnego – informacjelokalne.pl, który przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę dostarczałby mieszkańcom regionu najświeższych informacji, w tym także tych związanych z historią i turystyką. I tak też się stało! Serwis wystartował i bardzo szybko zdobył uznanie Czytelników i reklamodawców. W efekcje, informacjelokalne.pl już w pierwszych latach działalności otrzymały Nagrodę Gospodarczą „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2007-2009” w kategorii „Debiut Gospodarczy”.

Rok 2011 - powstaje serwis turystykalokalna.pl

Drugim krokiem prowadzącym do zbudowania portalu turystycznego obejmującego Pojezierze Gnieźnieńskiego, było uruchomienie jesienią 2011 roku portalu turystykalokalna.pl. Było to też początek wielkiej przygody Karola Soberskiego z pałacami i dworami, z niezwykłymi miejscami w naszym regionie, czyli początek – trwającej do dzisiaj – przygody pod hasłem „Wędrówki z historią”. W ich ramach K. Soberski co miesiąc oprowadza setki turystów z różnych stron Polski i Europy po najciekawszych, często na co dzień niedostępnych miejscach na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Te bardzo częste spotkania z turystami upewniły K. Soberskiego, że nasz region potrzebuje projektu – portalu, który będzie promował gminy i powiaty leżące na Pojezierzu Gnieźnieńskim, zarówno w Wielkopolsce, jak i kujawsko-pomorskim. Portal tworzony przez pasjonatów i miłośników historii oraz turystyki, zakochanych w swojej „małej Ojczyźnie” .

Rok 2012 - Piastowski Festiwal Wodny

Trzecim krokiem była organizacja Piastowskiego Festiwalu Wodnego. W maju 2012 r. w Kłecku nad brzegiem tamtejszego jeziora Kłeckiego odbyła się pierwsza edycja tego Festiwalu. Jednodniowa impreza na którą składały się przedsięwzięcia organizowane na wodzie, w powietrzu i na ziemi (gwiazdą Festiwalu był Zbigniew Wodecki) miała na celu promocję walorów turystycznych powiatu gnieźnieńskiego. Impreza zgromadziła blisko 10 tysięcy uczestników.

Rok później, w maju 2013 r. odbyła się II edycja Piastowskiego Festiwalu Wodnego, już o randze międzynarodowej, która przez dwa dni odbywała się w Gnieźnie, Pobiedziskach, Rogowie i w Borzątwi w gminie Mieleszyn. Ta edycja Festiwalu zgromadziło blisko 12 tys. uczestników. Gwiazdami muzycznymi były zespoły Babsztyl oraz Cezary Makiewicz z zespołem, a także zespół „Selmiai” i kapela „Radvija”, które przyjechały z Litwy oraz zespoły taneczne i akrobatyczne z Ukrainy.

Rok 2016 - pierwsze książki o regionie

Czwartym krokiem były wyjazdy K. Soberskiego w poszukiwaniu materiałów archiwalnych, starych fotografii i wspomnień ludzi, które następnie posłużyły do napisania – w latach 2016-2019 – pięciu książek o historii i turystyce naszego regionu („Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica” i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”).

Zdobyta wiedza i dokumentacja pokazała, że Pojezierze Gnieźnieńskiego to mała znana i ciągle czekająca na swoich odkrywców, „kraina skarbów i tajemnic”!

Rok 2019 - Festiwal Historyczny

Piąty krok został zrobiony w marcu 2019 roku, gdy K. Soberski był pomysłodawcą i zorganizował Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, odkrywców, pisarzy, badaczy, podróżników, gwiazd telewizji, archeologów, regionalistów, dziennikarz i eksploratorów.

Wydarzenie na które przybyło blisko 2,5 tysiąca uczestników z całej Polski (a nawet z Norwegii i Wielkiej Brytanii) było fantastyczną promocją walorów turystycznych i historycznych powiatu gnieźnieńskiego oraz Wielkopolski. Druga edycja Festiwalu zaplanowana jest od 3 do 6 lipca 2020 r.

Przełom 2019 i 2020  - czas na pojezierze24.pl

Koniec roku 2019 to powrót Karola Soberskiego do pierwotnego, sprzed lat, marzenia o zbudowaniu portalu obejmującego Pojezierze Gnieźnieńskiego, serwisu bardzo rozbudowanego a jednocześnie takiego, którego do tej pory nie ma w regionie! Portalu, którego częścią składową staną się dwa portale należące do K. Soberskiego: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl.

Na początku 2020 roku rozpoczęły się poszukiwania firmy, która zbuduje taki portal. I tutaj szczęście uśmiechnęło się do K. Soberskiego, ponieważ trafia na idealny projekt i świetnych ludzi, którzy są gotowi go zbudować. Cztery dni negocjacji wystarczyły, by ustalić cenę. Zapada też decyzja, że portal ruszy jesienią 2020 roku.

Tymczasem w marcu 2020 r. Polskę, Europę i Świat ogarnia pandemia koronawirusa! Przymusowa kwarantanna domowa, praca zdalna… Życie przewraca się do góry nogami! I w tym „czasie zarazy”, wykonawca nowego portalu informuje, że – jeśli jest taka wola – to można go zbudować i uruchomić kilka miesięcy wcześniej, czyli w czerwcu! Zapada decyzja – tak! Startujemy w czerwcu 2020 roku, jeszcze przed sezonem wakacyjnym

Sezonem szczególnym, bo panujący koronawirus mocno osłabił turystykę międzynarodową, ale zdaje się, że wzmocnił turystykę regionalną. Turyści bowiem rezygnują z dalekich podróży, z wyjazdów za granicę, a w zamian wybierają wyjazdy na wieś, do małych miasteczek, do najbliższego regionu w którym mieszkają. Największym marzeniem mieszkańców regionu jest wyjechać gdzieś na kilka dni, podróżować po regionie, uciec od izolacji, odwiedzić przyjaciół, ale jak najbliżej, a to ze względu na pewne obawy związane z koronawirusem i konieczność oszczędzania.

Dlatego właśnie portal wystartował w czerwcu, by spełnić oczekiwania turystów, ale i mieszkańców regionu, szukających miejsc do odpoczynku, do wyjazdów, do spędzenia weekendu czy wakacji.

Do współpracy przy redagowaniu portalu, K. Soberski zaprosił przede wszystkim pasjonatów i miłośników historii oraz turystyki, którzy – w większości – są od wielu lat dziennikarzami zajmującymi się tą tematyką, przewodnikami po regionie, pasjonatami swoich „małych Ojczyzn” którzy każdą wolną chwilę poświęcają na wędrówki po drogach i bezdrożach, czy też osobami zawodowo zajmującymi się fotografowaniem zabytków czy innych atrakcji turystycznych. Są to zarówno ludzie młodzi, jak i osoby z bogatym bagażem życiowym. Ich wzajemne uzupełnianie się sprawi, że nasz portal będzie jeszcze ciekawszy.

Ogólnie o serwisie...

Ostatecznie nasz portal Pojezierze24.pl wystartował 9 czerwca 2020 roku. Portal Pojezierze24.pl promuje wszystkie gminy z powiatów wielkopolskich: gnieźnieńskiego, wągrowieckiego, obornickiego, wrzesińskiego, słupeckiego i kilka gmin z powiatu poznańskiego (Murowana Goślina, Czerwonak, Pobiedziska, Swarzędz, Kostrzyn i Kleszczewo) oraz gminy z Kujawsko-Pomorskiego z powiatów: mogileńskiego, żnińskiego, inowrocławskiego oraz dwie gminy z powiatu nakielskiego: Kcynia i Szubin. Tym samym oddajemy do Waszej dyspozycji najbardziej rozbudowany serwis o Pojezierzu Gnieźnieńskim, pierwszy taki w historii regionu! Wystartowaliśmy, a teraz będziemy ciężko pracować nad niepowtarzalnością projektu, nad jego unikatowymi treściami, nietuzinkowymi zdjęciami i niepowtarzalnym klimatem, który mamy na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

Czekamy na Wasze opinie i sugestie. Tylko ten się nie myli kto nic nie robi.
Chcemy odkrywać Pojezierze Gnieźnieńskie na nowo - z Wami… Odkrywać i wypoczywać na Pojezierzu Gnieźnieńskim...

Ciągle udoskonalamy serwis - czas robi swoje, dlatego pracujemy na trzy zmiany...

tel. 515 980 504 - szef wszystkich szefów
tel. 507 802 962 - gdy szef nie odbiera

napisz do nas i przedstaw swoje pomysły, śledź nas na FB i zobacz co robimy