ReklamaA1

Zapraszamy na „Weekend z tajemnicami” w pałacu w Czerniejewie!

AktualnościAtrakcje turystyczne9 kwietnia 2023, 15:30   red. Aleksandra Soberska1179 odsłon
Zapraszamy na „Weekend z tajemnicami” w pałacu w Czerniejewie!
 fot. Karol Soberski

Weekendy tematyczne na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Po sukcesie poprzednich kilku edycji „Weekendów z historią”, czas na kolejną odsłonę - tym razem będzie to „Weekend z tajemnicami” w nowym miejscu – w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie! Gospodarzem weekendu będzie Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i dokumentalista. Weekend w pałacu w Czerniejewie przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Zapraszamy już od 2 do 4 czerwca! Gościem specjalnym weekendu będzie Radosław Herman, archeolog, konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV i prowadzący program „Poszukiwacze Historii” w Polsat Play.

Pałac w Czerniejewie został zbudowany w latach 1771 – 1774. Zespół pałacowy miał pierwotnie charakter barokowy i składał się z pałacu i dwóch oficyn. Pałac był budowlą piętrową, założoną na rzucie wydłużonego prostokąta, z dwoma, nieznacznie wysuniętymi ryzalitami bocznymi. Pałac został tak zbudowany, że na północ od rezydencji rozciąga się park i lasy, a na południe dwa dziedzińce i 850 metrowa aleja prowadząca do kościoła w Czerniejewie. I to jest typowy układ dla baroku. Taki układ barokowy urbanistyczny w Czerniejewie jest – obok Rydzyny – najpiękniejszy w Wielkopolsce!

Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko przez kilka godzin w trakcie zwiedzania pałacu. Ale wiele osób chciałoby spędzić tam cały weekend, przy okazji poznając dzieje pałacu, jak i ciekawe atrakcje turystyczne w okolicach tej niezwykłej rezydencji! I teraz to będzie możliwe! Będziemy mogli spędzić weekend w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie! Trzy dni i dwie nocy! Weekend połączony ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w okolicach pałacu!

WAŻNE! Weekend przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Uczestnicy mają zagwarantowane dwa noclegi i pełne wyżywienie!

– Pałac w Czerniejewie to jeden z najbardziej zagadkowych i do dzisiaj skrywających tajemnice pałaców w regionie. Dotychczas nasze weekendy organizowaliśmy w pałacu w Zakrzewie, ale czas pokazać nowe miejsca. Na weekend do pałacu w Czerniejewie zapraszamy zarówno osoby chcące spędzić weekend z tajemnicami i posłuchać ciekawych prelekcji, jak i osoby mające sentyment do tego miejsca, niezwykłe wspomnienia z pałacem, ale też turystów pragnących poznać piękne tereny wokół pałacu – mówi Karol Soberski.

Wydarzenie to odbędzie się od 2 do 4 czerwca. Co w programie?

Piątek, 2 czerwca:

 • w godzinach od 15.00 do 18.00 – przyjazd uczestników
 • godz. 18.00 – powitanie
 • godz. 18.15 – obiadokolacja w pałacu

IV Noc Tajemnic od godz. 19.30

 • godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Ród von Wendorff – skarby – zagadki – sekrety”.
 • godz. 20.30 – prelekcja Radosława Hermana pt. „Z dala od utartych szlaków – zamki z tajemnicami”

sobota, 3 czerwca:

 • godz. 9.30 – śniadanie
 • godz. 11.00 – wyjazd w teren na zwiedzanie m.in. Traktu Leśniewskiego i pomnika ustawionego w miejscu, gdzie zginął hr. Witold Skórzewski, drewnianego kościół w Łubowie, Pól Lednickich, itp.
 • godz. 16.00 – obiad (po obiedzie czas wolny)
 • godz. 17.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Zbrodnia bez kary”
 • godz. 18.30 – prelekcja Radosława Hermana pt. „Szokujące tajemnice Powstania Styczniowego”
 • godz. 20.00 – kolacja - ognisko z pieczonymi kiełbaskami

niedziela, 4 czerwca:

 • godz. 10.00 – śniadanie
 • godz. 11.00 – zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie
 • godz. 14.00 – zakończenie weekendu

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie swojego udziału w „Weekendzie z tajemnicami” na adres mailowy: karol@soberski.pl - prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon oraz WAŻNEJ INFORMACJI: czy chcą Państwo spać w pałacu czy też w oficynie (do dyspozycji pokoje 1-os., 2-os i 3-os.). Wówczas w mailu zwrotnym podamy cenę weekendowego pobytu, zasady zapisu i inne szczegóły.

Ilość miejsc ograniczona!

UWAGA! Koszty weekendu, które wysyłamy w mailu zwrotnym należy uregulować w następujących terminach:
- przedpłata - 50 proc. - należy jej dokonać do 18 kwietnia 2023 r. (przedpłata nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z uczestnictwa)
- do 10 maja 2023 r. – pozostałe 50 proc. kwoty
- lub całość kwoty do 30 kwietnia

Wszelkich informacji udzielmy pod numerem telefonu: 515-980-504.

Gość specjalny „Weekendu z tajemnicami”

Radosław Herman – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego.
Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp.
Autor książek: „Zamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości” (2015), „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku” (2015), „Dwór. Miejsce magiczne a ogród zaczarowany” (2020). Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.
Pomysłodawca Festiwalu Misja Przygoda w Uniejowie i Jesiennych Spotkań Zamkowych także odbywających się w Uniejowie.
Obecnie jest też prowadzącym program „Poszukiwacze Historii”, który jesienią będzie emitowany na antenie Polsat Play.

Gospodarz „Weekendu z tajemnicami”

Gospodarzem weekendu i przewodnikiem będzie Karol Soberski (www.soberski.pl). Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej informacjelokalne.pl).
Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się trzy  edycje: w 2019, 2021 i 2022 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

IV „Noc Tajemnic”

Wraz z „Weekendem z tajemnicami” odbędzie się czwarta edycja „Nocy Tajemnic”! W klimacie magicznego dworu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! Już w piątek, 2 czerwca odbędzie się IV Noc Tajemnic! W jej ramach organizowane są spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Podczas każdego nocnego spotkania wygłoszone zostaną dwie prelekcje.

„Noc Tajemnic” rozpocznie się w piątek, 2 czerwca o godz. 19.30. W jej ramach uczestnicy będą mogli wysłuchać dwóch prelekcji:
- o godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego
- o godz. 20.30 – prelekcja Radosława Hermana pt. „Z dala od utartych szlaków – zamki z tajemnicami”.

Wstęp na spotkania z cyklu „Noc Tajemnic” jest płatny – wejściówka kosztuje 50 zł.

By wziąć udział w spotkaniu należy potwierdzić swój udziału na adres mailowy: karol@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) lub telefonicznie: 515-980-504, oraz zakupić  wejściówkę w wysokości 50 złotych od osoby. W e-mailu zwrotnym otrzymają Państwo numer konta na który należy dokonać przelewu za wejściówkę.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 131

 • 102
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 26
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3