ReklamaA1ReklamaA1-2

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Karolem Soberskim do Pobiedzisk!

AktualnościKsiążkiWydarzenia i imprezy11 lutego 2025, 14:30   red. Julia Inez Osińska1937 odsłon
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Karolem Soberskim do Pobiedzisk!
 fot. z archiwum redakcji

Najbliższy termin

19.02 Środa 18:00

Zapraszamy na spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim w trakcie którego opowie o swojej najnowszej książce pt. „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”, wydaniu drugim, rozszerzonym. „Zapomniana zbrodnia” to unikatowa na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców na terenie okupowanego Gniezna. Spotkanie odbędzie się w środę, 19 lutego o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska. Kolejne spotkanie już we wtorek, 25 lutego o godz. 19.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku.

Spotkanie odbędzie się w środę, 19 lutego o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska.

„Zapomniana zbrodnia”, która została wydana w 2017 roku, zawierała dokumentację ponad 12-letniego prowadzonego przeze mnie śledztwa dziennikarskiego, którego efektem było odkrycie „dołów śmierci” – jedynego znanego obecnie miejsca w powiecie gnieźnieńskim, w którym Niemcy pogrzebali pacjentów Zakładu Psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie...  „Zapomniana zbrodnia” mówi o eksterminacji psychicznie i nieuleczalnie chorych, którą to akcję Niemcy określili kryptonimem „T4” i stanowiła ona preludium zbrodni nie mającej precedensu w historii ludzkości, o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania...

Książka „Zapomniana zbrodnia” to efekt poszukiwań, spotkań ze świadkami wydarzeń z czasów okupacji, rozmów z rodzinami pacjentów „Dziekanki” i rodzinami personelu tegoż szpitala, jak również owoc wielu wyjazdów w lasy w okolice Gniezna, gdzie na miejscu szukałem miejsc kaźni tysięcy pacjentów „Dziekanki”.

Czytelnik w książce znajdzie zarówno informacje o szatańskich metodach uśmiercania pacjentów „Dziekanki”, niemieckie metody zacierania śladów tej zbrodni ale też listę części nazwisk pacjentów gnieźnieńskiego szpitala.

Wydanie II książki, rozszerzone o kilkadziesiąt stron, jest wzbogacone o najnowsze odkrycia dokonane przez autora książki i kierowaną przez niego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, jak również przez współpracujące z nimi Stowarzyszenie „Wizna 1939”, które od półtora roku prowadzi razem z Fundacją badania na „dołach śmierci” w Lasach Nowaszyckich.


Po spotkaniu będzie można też kupić książki K. Soberskiego: „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta”,„Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno” oraz „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka - wyda. II, rozszerzone”.

W trakcie spotkanie będzie też mowa o kolejnych książkach K. Soberskiego, która ukaże się w tym roku: „Głębokie. Tropami tajemnic”. „Magiczny Dwór Rybieniec” i „Raport Habera”

O autorze

Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich (www.instytut-literacki.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. 

Spod jego pióra wyszły następujące tytuły: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019), „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021), „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024) oraz „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka, wyd. II, rozszerzone” (2024)

Jest też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) oraz autorem przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautorem folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem pięciu edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” organizowanego od 2019 r. (tegoroczna, szósta edycja odbędzie się od 22 do 24 sierpnia w Modliszewku)Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. Jest też pomysłodawcą I Festiwalu o Podróżach i Książkach  „Pogranicza Literatury”, który od 27 do 29 czerwca odbędzie się w Łubowie.

Spotkania autorskie


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 94

  • 75
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 17
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4