ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Zapraszamy na niezwykły Tryptyk Muzealny do Wrześni

HistoriaAktualnościWydarzenia i imprezy14 maja 2024, 10:00   red. - inf. prasowa767 odsłon
Zapraszamy na niezwykły Tryptyk Muzealny do Wrześni
 fot. muzeum.wrzesnia.pl

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zaprasza na wydarzenia kulturalne „Tryptyk Muzealny” Pamięci Dzieci Wrzesińskich. Trzydniowe wydarzenia kulturalne odbędą się od czwartku, 16 maja do soboty, 18 maja 2024 r.

Wśród wydarzeń będą miały miejsca projekcja filmu „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika, który opowiada o Strajku Szkolnym Dzieci Wrzesińskich. W filmie w rolach aktorskich występują Aleksander Machalica, Marcin Trzęsowski, Maciej Bińkowski, Karol Krzeszowiec, Andrzej Moś, jako eksperci udział wzięli Sebastian Mazurkiewicz, Marian Torzewski, Zenon Suchorski, Ewa Mikulska i Jarosław Mikołajczyk. Ze specjalnym udziałem wystąpił prof. Jerzy Bralczyk. Muzykę do filmu skomponował Adam Korzeniewski, dźwięk opracował Marcin Oliński a charakteryzacje i kostiumy przygotowała Jolanta Łobacz.

Producentem filmu jest Fundacja Dzieci Wrzesińskich ze wsparciem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Film „Miasto młodych buntowników" otrzymał na XXXVII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSW „Niepokalana 2022" I nagrodę w kategorii filmy dokumentalne fabularyzowane. Będzie to premiera tego filmu w salach muzealnych. Wcześniej film prezentowany był m.in. w Gnieźnie, Środzie Wlkp., Poznaniu, Koninie, Krakowie i innych miejscowościach. Do tej pory obejrzało go ponad 8,5 tys. widzów.

Drugiego dnia, 17 maja, zapraszamy na otwarcie wystawy „Września czasów wojny”, na której zostaną zaprezentowane wojenne fotografie naszego miasta (część kolekcji liczącej ponad 350 fotografii wojennych), kolekcja Władysława Cichy, artefakty z koryta rzeki Wrześnicy pochodzące z badań z 2015 r. oraz zbiory „Wrzos” Stowarzyszenia Bez Granic Września.

Natomiast trzeciego dnia w sobotę 18 maja zapraszamy w południe do oddania hołdu pamięci uczestnikom Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich poprzez złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ul. Ks. Jana Laskowskiego oraz zapalenie zniczy na grobach weteranów na cmentarzu parafialnym.

Zaś w sobotni wieczór zapraszamy na spotkanie w ramach „Nocy Muzeów” dotyczące wojennych strat w zabytkach wrzesińskich. Swoje wystąpienia przedstawią: Sebastian Mazurkiewicz, który opowie o muzealiach, archiwaliach i działach sztuki gromadzonych w tworzącym się wrzesińskim muzeum a zniszczonych przez Niemców, z kolei Antoni Łęszczak będzie mówił o bezcennych skarbach utraconych przez grabież wojenną z majątków w powiecie wrzesińskim.


(źródło: muzeum.wrzesnia.pl)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 198

 • 118
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 72
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3