ReklamaA1ReklamaA1-2

Zapraszamy na największe spotkanie miłośników historii, pałaców i tajemnic…

Z życia FundacjiAktualności23 września 2023, 1:00   red. Aleksandra Soberska1547 odsłon
Zapraszamy na największe spotkanie miłośników historii, pałaców i tajemnic…
 fot. Media Lokalne

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna jest organizatorem I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Pomysłodawcą Konferencji jest Karol Soberski, prezes Fundacji, a Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Będzie to największe w tym roku spotkanie miłośników historii, pałaców, skarbów i tajemnic…

- Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o dziejach ziemiaństwa, historii pałaców, dworów i innych zabytków tworzących dawne majątki ziemskie, które są współcześnie zapomniane i wymazane z kart historii. Poprzez Konferencję chcemy przypomnieć miejsca, ludzi i wydarzenia związane z majątkami ziemskimi rozsianymi po całej Polsce, a także zwrócić uwagę na pałace, dwory i zabytki z tych majątków, które współcześnie są odnawiane, restaurowane i przywracane do życia. Poprzez Konferencję promowane będzie też regionalne dziedzictwo kulturowe – mówi Karol Soberski, pomysłodawca i główny organizator Konferencji, prezes Fundacja Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Miejscem Konferencji jest zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce, pełen sekretów i skarbów. Pałac w Czerniejewie zbudowany został w latach 1771 – 1774 przez Jana Lipskiego, generała wojsk króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na Konferencję składać się będzie 17 wykładów związanych z ziemiaństwem i pałacami, dworami i zabytkami XVIII, XIX i XX wieku oraz panel dyskusyjny dotyczący grabieży dóbr kultury z majątków ziemskich w czasie II wojny światowej.  Dodatkowo odbędzie się Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego oraz sześć wystaw: fotograficzna, malarska, wystawa oryginalnych grafik takich mistrzów jak Chagall, Dali, Picasso, wystawa ołowianych znaków pieczętnych, unikatowa wystawa mieczów samurajskich z kolekcji śp. gen. brygady Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM oraz ekspozycja starych samochodów i dorożek.

Konferencja odbywać się będzie w sobotę, 23 września od godz. 9.45 do godz. 20.00 i w niedzielę, 24 września od godz. 10.00 do godz. 15.00.

Wśród prelegentów są wykładowcy akademiccy, historycy, muzealnicy, archeolodzy, pisarze, bibliofile, regionaliści i archiwiści, m.in. Joanna Sypula-Gliwa, Magdalena Woch, Marzena Jaworska, Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Dorota Markowska-Bochenek, dr Andrzej Prinke, Antoni Łęszczak, Sebastian Mazurkiewicz, Jacek Jurczakowski, Dariusz Garba, Krzysztof Krzyżanowski, Piotr Maszkowski, Karol Soberski i wielu innych. Specjalnym gościem Konferencji, który poprowadzi warsztaty malarskie, będzie artysta malarz, rysownik i dokumentalista Piotr Karsznia, uczeń prof. Ludwika Maciąga (batalisty i pejzażysty Polski) i Szymona Kobylińskiego. Mentorem P. Karszni był prof. Wiktor Zin.

Wejściówki na Konferencję można nabywać w przedsprzedaży – do 22 września – w sklepie na stronie www.soberski.pl w cenie 70 zł na dwa dni Konferencji.

Natomiast w dniach Konferencji, 23 i 24 września, wejściówki będą dostępne na miejscu w pałacu w Czerniejewie w cenie 50 zł na jeden dzień.

Patronat medialny nad Konferencję objęły: TVP Historia, TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Radio Żnin, portal Pojezierze24.pl, portal palacowymszlakiem.pl, portal dipp.info.pl oraz tygodniki Przemiany na Szlaku Piastowskim i Wiadomości Wrzesińskie.

Organizatorem Konferencji jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, a współorganizatorami Pałac Czerniejewo, portal Pojezierze24.pl i www.soberski.pl.

Mecenasem Konferencji jest Bank Spółdzielczy w Gnieźnie. Patronem Honorowym – Barbara Borowska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie. Patronami samorządowymi są: Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo oraz Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn.

Partnerami Konferencji są: Powiat Gnieźnieński, Gmina Gniezno, Nadleśnictwo Gniezno, Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty i Centrum Kultury „Scena do dziwna” w Gnieźnie.

Sponsorami Konferencji są: Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych Dopierała, Klinika Tlenowa w Gnieźnie (www.komora-tlenowa.pl) oraz firma Gra-Jan G. Manicka – Zarządzanie Nieruchomościami.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 169

 • 81
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 11
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 77
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2