ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Powstanie Wielkopolskie – Rozkaz!”

HistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego17 grudnia 2020, 8:00   red. - inf. prasowa862 odsłon
„Powstanie Wielkopolskie – Rozkaz!”
 fot. gminawagrowiec.pl

Z uwagi na sytuację epidemiczną obchody 102. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Wągrowiec przebiegać będą inaczej niż dotychczas.

Do 31 stycznia 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Łeknie można zwiedzać wystawę czasową pod nazwą „Powstanie Wielkopolskie – Rozkaz!” przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Muzeum Historii Miasta Poznania Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na zwiedzania zapraszają Wójt Gminy Wągrowiec oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łeknie.

Na wystawie w interesującej formule, zaprezentowane są między innymi wybrane rozkazy dzienne Dowództwa Głównego Polskich Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim oraz wybrane fotografie z albumu Kazimierza Gregera – polskiego popularyzatora fotografii, patriotę, nazywanego „Kronikarzem Powstania Wielkopolskiego”.

Eksponatami uzupełniającymi wystawę są mundury m.in. sapera z I Batalionu Saperów Wielkopolskich oraz ekwipunku powstańczego i broni, udostępnione przez Stowarzyszenie Historyczne „Saper Wielkopolski” z Żelic.

Wystawa została przygotowana w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego w związku z wpisaniem Dokumentów Powstania Wielkopolskiego na Listę Krajową Program UNESCO „Pamięć Świata”. Wcześniej prezentowana była m.in. w gmachu Sejmu i Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2021 r. codziennie w godz. 10.00-13.00 lub po telefonicznym uzgodnieniu: tel. 67 26 16 017 lub kom. 609 225 410. W trakcie zwiedzania prosimy o zachowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa.


(źródło: gminawagrowiec.pl)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 74

 • 48
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 21
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2