ReklamaA1ReklamaA1-2

„Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”

Z życia FundacjiAktualności13 kwietnia 2023, 19:30   red. Aleksandra Soberska1088 odsłon
„Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”
 fot. nadesłane

Po wielkim sukcesie pierwszego wykładu, który odbył się w ramach II Historycznych Konfrontacji, już dzisiaj zapraszamy na drugą prelekcję. Tym razem w piątek, 14 kwietnia o godz. 18.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie, Piotr Maszkowski opowie o „Pierwszej polskiej wyprawie skarbowej na Karaiby”. Historyczne Konfrontacje to spotkania z pisarzami książek historycznych, opowieści o podróżach i dyskusje o wielkich historycznych osobowościach. Zapraszamy do Zdziechowy w piątek, 14 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Za nami pierwsza odsłona II edycji Historycznych Konfrontacji, które odbyła się w piątek, 24 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie. Więcej szczegółów tutaj:

Patronat Honorowy nad II Historycznymi Konfrontacjami sprawuje Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.

II spotkanie – piątek, 14 kwietnia o godz. 18.00

- Piotr Maszkowski - „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”

Już dzisiaj zapraszamy na drugą prelekcję, którą w piątek, 14 kwietnia o godz. 18.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie, wygłosi Piotr Maszkowski. Tytuł wykładu brzmi „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”.

Piotr Maszkowski – historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów. Wiceprezes Fundacji Poszukiwacze.Org. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów.

Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od czterech lat wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe dla międzynarodowych stacji telewizyjnych.

Piotr był rzecznikiem medialnym pierwszej polskiej wyprawy ekipy poszukiwacze.org na Karaiby śladami hiszpańskich i pirackich skarbów w 2020 r., która trwała przez dwa tygodnie! Zapraszany jak prelegent na najważniejsze w Polsce festiwale historyczne i podróżnicze.

Historyczne Konfrontacje

Ideą Historycznych Konfrontacji - autorskiego projektu Karola Soberskiego - jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, podróżnikami, czy archeologami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii, podróży oraz wielkich historycznych osobowości.

W tym roku Historyczne Konfrontacje zmieniły swoją formułę. Zamiast jednego weekendu, odbędzie się przynajmniej sześć spotkań z uznanymi i cenionymi w Polsce archeologami, podróżnikami, pisarzami i dziennikarzami. Jest to efekt porozumienia, które zawarła Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. W tym roku Konfrontacje związane są z książkami, podróżami i wielkimi osobowościami.

Miejscem spotkań w ramach Historycznych Konfrontacji będzie biblioteka w Zdziechowie.

Terminy kolejnych wykładów:

 • 21 kwietnia - „Tu spoczywa Hubal” wykład Dariusza Szymanowskiego (prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”),
 • 22 kwietnia - „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach” wykład D. Szymanowskiego i Marcina Sochonia (rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Wizna 1939”)
 • 19 maja - „Republika Mnichów Góry Athos i inne sekrety” wykład Tomasza Górskiego (podróżnik, eksplorator, muzealnik).

  Kolejne prelekcje przewidziano jesienią tego roku.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 133

 • 59
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 65
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4