ReklamaA1ReklamaA1-2

Pan Samochodzik i „Księga strachów” w pałacu w Czerniejewie!

Z życia FundacjiAktualnościKsiążki21 września 2023, 11:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa2117 odsłon
Pan Samochodzik i „Księga strachów” w pałacu w Czerniejewie!
 fot. nadesłane

I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbędzie się 23 i 24 września 2023 r. w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie jest dopięta na ostatni guzik! Dzisiaj zapraszamy na dodatkowy punkt programu Konferencji! Wyjątkowy punkt! Będzie to nocna przygoda z Panem Samochodzikiem, czyli prezentacja filmu pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim”!

Wszystkich miłośników twórczości Zbigniewa Nienackiego i przygód Pana Samochodzika już dzisiaj zapraszamy na sobotę, 23 września na godz. 22.00 na emisję blisko godzinnego, niezwykłego filmu, który powstał w tym roku pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim”!

Oprócz filmu odbędzie się również spotkanie z producentem filmu – Robertem Lewandowskim.

O filmie

Akcję powieści przygodowej dla młodzieży pod tytułem „Księga strachów” autor, Zbigniew Nienacki, wielki miłośnik przyrody i znawca Mazur, umieścił tym razem na Pojezierzu Myśliborskim. Czy zrobił tak tylko dlatego, że w pobliżu przebiega granica z Niemcami i łatwiej było zaaranżować sensacyjne wydarzenia, czy może skłoniła go do tego inna przyczyna?

Nienacki, znany z niepowtarzalnych, plastycznych opisów mazurskich krajobrazów i przyrody z pewnością dostrzegł również, oprócz możliwości poprowadzenia ciekawego wątku sensacyjno-historycznego, walory przyrodniczo-turystyczne regionu.

Film odpowiada na pytanie, co pod koniec lat sześćdziesiątych mogło skłonić pisarza do przyjazdu na zachodnie rubieże Polski.  Czy powstanie powieści miało podłoże polityczno-propagandowe?

Film podąża za bohaterami powieści, którzy w poszukiwaniu miejsca ukrycia skarbów rodziny von Haubitz przemierzają piękne Pojezierze Myśliborskie, odkrywając przed czytelnikiem wspaniałe krajobrazy i zabytki tego regionu, miejsca niezwykłe, piękne, często tajemnicze, zawsze takie, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Istnieje pierwowzór zbrodniarza wojennego, członka rodziny von Haubitz, a właściwie kilka rodzin, właścicieli majątków ziemskich, oficerów Wehrmachtu – ślad, na którym być może oparł się Zbigniew Nienacki, tworząc postać Konrada von Haubitz.

Podróż z kamerą śladami Pana Samochodzika ma również walor edukacyjny – niemal z każdym z opisywanych w powieści miejsc łączą się jakieś warte spopularyzowania ciekawostki historyczne, nieznane szerzej fakty, legendy. Widzowie będą mogli poznać ich źródła, zapoznając się z rozmowami z miejscowymi historykami i miłośnikami regionu.

Doskonałym przykładem regionalnej osobliwości są poszukiwane przez bohaterów tajemnicze szachownice, które mają wskazywać miejsce ukrycia skarbów. Szachownice takie umieszczone są na niektórych kościołach w regionie. Co oznaczały owe szachownice? Tego będą mogli się dowiedzieć sympatycy Pana Samochodzika oglądając film.

Zwiedzanie takich miejscowości jak Chojna, Cedynia, Moryń, Myślibórz, Trzcińsko-Zdrój, Chełm Dolny, Warnice, Dolsko, Lubiechów Górny, Dolsk, Siekierki jest doskonałym pretekstem do pokazania najciekawszych zabytków, historii i walorów turystycznych regionu.

Ponieważ „Księga strachów” nadal cieszy się dużą popularnością, autorzy filmu mają  nadzieję, że film ukazujący atrakcje Pojezierza Myśliborskiego przyczyni się dodatkowo do spopularyzowania tego regionu.

Twórcy: 

Producent: Luxury Care & More sp. zo.o.
Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy
Scenariusz, Reżyseria, Zdjęcia: Witold Dusiński
Kierownictwo produkcji: Robert Lewandowski
Narrator: Maria Szponar
Lektor: Jaromir Sosnowski
Konsultacja Historyczna: Ryszard Matecki

Link do profilu na FB tutajJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 76

 • 45
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 30
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2