ReklamaA1

Jerzy Waldorff po raz drugi zawita do Trzemeszna!

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy27 września 2024, 8:30   red. - inf. prasowa908 odsłon
Jerzy Waldorff po raz drugi zawita do Trzemeszna!
 fot. nadesłane

Fundacja Atut zaprasza na II Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Trzemesznie, który odbędzie się w dniach 21, 27 i 28 września 2024 r. Festiwal im. Jerzego Waldorffa  wyrasta z miłości do sztuki. Naszą misją jest popularyzowanie  muzyki i literatury - dwóch wielkich pasji Jerzego Waldorffa, który w młodości mieszkał w Rękawczynie, a uczył się w gimnazjum w Trzemesznie. Waldorff przez całe swoje życie wracał do tych miejsc. W „Tańcu życia ze śmiercią” napisał: W moim prywatnym życiu Trzemeszno zajęło miejsca dużo i wyryło się w pamięci tak silnie, jak tylko utrwalić się mogą wspomnienia dzieciństwa.

Wszyscy pamiętamy charakterystyczny styl bycia Waldorffa. On, dzięki  swoim talentom krasomówczym i literackim, upowszechniał wiedzę o muzyce oraz literaturze i wspierał rozwój tych sztuk. Fundacji Atut realizuje te same cele w lokalnej społeczności – wyjaśnia jej prezeska Jolanta Sroczyńska-Pietz. 

II Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Trzemesznie to w tym roku trzy dni festiwalowe.
Rozpoczął się w sobotę 21 września Dniem z Teatrem. Fundacja Atut zaprosiła na spektakl słowno-muzyczny ”Potyczki Tewje Mleczarza z Bogiem” ze Stanisławem Górką w roli głównej. To spektakl na podstawie książki „Dzieje Tewji Mleczarza” Szolema Alejchema z piosenkami Mordechaja Gebirtiga (w tłumaczeniu Jacka Cygana).

Dzień II czyli piątek 27 września będzie Dniem z Poezją, który zaczniemy od spotkania z poetkami: Marią Duszką, Renatą Adamską-Garbowską i Agnieszką Wiktorowską-Chmielewską. Rozmowę poprowadzi Jolanta Sroczyńska0-Pietz. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Oli Kiełb-Szawuły, byłej wokalistki Starego Dobrego Małżeństwa. A to wszystko w auli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie od godz. 18.

Trzeci dzień festiwalowy to Dzień z Waldorffem. W sobotę 28 września na ulicach Trzemeszna pojawi się kareta z powracającym do miasteczka Jerzym Waldorffem. W jego rolę wcieli się uznany aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Michał Grudziński. O godz. 16 w auli liceum rozpocznie się spotkanie o Waldorffie i z Waldorffem, na którym historyk i regionalista Maciej Adamski opowie o jego związkach z Trzemesznem.

Na zakończenie tego dnia i całego festiwalu zapraszamy na  kameralny koncert muzyki klasycznej. O godz. 18 w auli ZSOiZ zagra kwartet smyczkowy Raffa Quartet.

Tak liczne wydarzenia festiwalowe są możliwe dzięki grantom pozyskanym w konkursach Departamentu Kultury Urzędu Marszałka Województwa Wielkopolskiego  i Urzędu Miasta Trzemeszna, a także wsparciu finansowemu Piastowskiego Banku Spółdzielczego w Janikowie, Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Trzemesznie i prywatnych darczyńców. Dzięki temu mecenatowi możemy  na festiwalu gościć znakomitych, uznanych w kraju artystów, a na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, niebiletowany. 

Festiwal wspierają: Biblioteka Publiczna w Trzemesznie, Dom Kultury w Trzemesznie oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest kareta Jerzego Waldorffa, którą dojeżdżał z Trzemeszna do majątku rodziców w Rękawczynie. Kareta jak i miłość Waldorffa do rodzinnych stron została utrwalona w piosence Wandy Warskiej „Zaproś nas do Trzemeszna”, która niezmiennie towarzyszy naszemu festiwalowi.

Szczegółowy program

Dzień z teatrem  - sobota 21 września 2024 r.

  • 18.00 „Potyczki Tewji Mleczarza z Bogiem - spektakl muzyczny Teatru pod Górkę 

Miejsce: aula Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie, plac Kosmowskiego 5

Dzień z poezją - piątek 27 września 2024 r. 

  • 18.00  Spotkanie autorskie  z poetkami: 
  • Marią Duszką,
  • Agnieszką Wiktorowską-Chmielewską,
  • Renatą Adamską-Garbowską.

           Moderacja: Jolanta Sroczyńska-Pietz

Spotkaniu towarzyszy koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Oli Kiełb-Szawuły  - byłej wokalistki Starego Dobrego Małżeństwa 

Miejsce: aula Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie, ul. Śniadeckich 18

Dzień  z Waldorffem  - sobota 28 września 2024 r.

  • 15.30  Kareta Waldorffa – przejazd ulicami miasta karety z aktorem Michałem Grudzińskim w roli Jerzego Waldorffa.
  • 16.00  Maciej Adamski o młodości Jerzego Waldorffa.
  • 16.30 Michał Grudziński - aktor Teatru Nowego w Poznaniu czyta teksty Waldorffa.

17.00-18.00 - foyer festiwalowe: 

  • prezentacja twórczości Jerzego Waldorffa,
  • zwiedzanie Izby Tradycji,
  • okazja do indywidualnych rozmów z gośćmi i zakupu książek gości festiwalu,

18.00 – koncert smyczkowy w wykonaniu Raffa Quartet

Miejsce: aula Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie, plac Kosmowskiego 5



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4