W nowej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach można cały czas podziwiać wystawę fotografii Jerzego Andrzejewskiego pt. pt. „Izrael – Mozaika Kultury, Religii i Historii”. Wystawa jest dostępna do końca stycznia w godzinach otwarcia budynku głównego w nowej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Wernisaż wystawy fotografii Jerzego Andrzejewskiego pt. pt. „Izrael – Mozaika Kultury, Religii i Historii” - przy tłumach zwiedzających - odbył się 6 stycznia. Wystawę przygotowała Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo przy wsparciu pracowników Urzędu Gminy Łubowo oraz dofinansowaniu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie.
Wystawa to efekt wielu wyjazdów Jerzego Andrzejewskiego do Ziemi Świętej i pokazuje Izraela od strony, której na codzień nie dostrzegamy będąc w tej części świata. Wystawie patronuje Prymas Polski.
Wystawa jest dostępna do końca stycznia w godzinach otwarcia budynku głównego w nowej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Jerzy Andrzejewski - jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce - fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata” (przy okazji fotografując ten świat). Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.
J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).
W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu.
Otrzymał także Nagrodę Orła Białego za rok 2019, przyznawaną przez Gnieźnieńską Kapitułę Orła Białego, która docenia w ten sposób osoby wyróżniających się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego.
W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
J. Andrzejewski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
Fot. R. Anioł
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!