Świątynia w Kłecku z tryptykiem Mateusza Kossiora Świątynia w Kłecku z tryptykiem Mateusza Kossiora

0 0 2786

O Kłecku, miasteczku leżącym na trasie z Gniezna do Wągrowca już na naszym portalu informowaliśmy przy okazji artykułu o „Wielkopolskim Westerplatte” czy zabytkach techniki (moście i wieży strażackiej). Ale Kłecko ma też inną perłę – kościół pw. św. Jerzego i św. Jadwigi znajdujący się przy rynku.

Będąc w Kłecku koniecznie trzeba zobaczyć piękny kościół pw. św. Jerzego i św. Jadwigi, w którym historię widać na każdym kroku. Zbudowano go po 1510 r. w stylu gotyckim, a powiększono w 1931 r. o kaplicę i wieżę przy południowej ścianie. Wieża nakryta charakterystycznym widocznym z daleka hełmem. Świątynia otoczona jest starym, ceglanym murem. Kościół jest murowany z cegieł, orientowany, jednonawowy i zamknięty wielobocznym prezbiterium.

We wnętrzu świątyni koniecznie trzeba obejrzeć ołtarz główny, renesansowy z 1596 r. w formie tryptyku, wykonany przez Mateusza Kossiora (ur. I poł. XVI w., zm. po 1597 r.) z Poznania (wybitnego polskiego malarza i rzeźbiarz, który pozostawał pod wielkim wpływem grafiki niderlandzkiej i malarstwa włoskiego), z bogatą dekoracją snycerską, rzeźbami św. Piotra i św. Pawła oraz obrazami – po bokach – przedstawiającymi Zwiastowanie, Narodzenie, Hołd Trzech Króli i Wniebowzięcie. W centrum św. Jadwiga, a w zwieńczeniu – św. Jerzy.

Kościół ma też wiele innych wspaniałych zabytków, które są godne obejrzenia.

Po wyjściu, warto podejść pod mury kościoła, od strony południowej, gdzie znajdują się liczne wywiercone w cegłach otwory. Te tajemnicze zagłębienia spotyka się w ścianach wielu kościołów w Wielkopolsce i na Pomorzu. Ich powstanie tłumaczy się różnie. Jedni twierdzą, że drążyli je pielgrzymi w pokucie za grzechy, inni, że proszek w ten sposób powstały miał cudowne właściwości, a jeszcze inni, że zostały one wywiercone tzw. świdrem ogniowym podczas krzesania ognia w Wielką Sobotę.

Kłecka świątynia jest jedną z piękniejszych w powiecie gnieźnieńskim i każdy miłośnik architektury, historii i sekretów powinien ją zobaczyć.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Świątynia w Kłecku z tryptykiem Mateusza Kossiora

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3