Kłecko, piękne miasteczko leżące na drodze z Gniezna do Wągrowca, prawa miejskie otrzymało w 1255 r. W kolejnych wiekach zapisywało się chlubną kartą w dziejach naszego kraju. Kłecko może też się poszczycić unikatowym zabytkiem techniki.
Ten unikatowy zabytek ujrzymy gdy będziemy wjeżdżać do miasteczka od strony północnej. Gdy już miniemy, znajdujące się po lewej stronie drogi, stadion piłkarski i stację paliw, to naszym oczom ukaże się – również po lewej stronie – piękna, pomalowana na czerwono wieża.
Wybudowana ją około 1930 r. i pierwotnie stała na rozwidleniu ul. Dworcowej i Cmentarnej w Kłecku (wiele przedwojennych fotografii przedstawiających kłeckich strażaków było wykonywanych przed tą wieżą). Służyła jako wieża treningowa przy nauce wspinania, suszono na niej węże i przypuszczalnie służyła też jako wieża obserwacyjna. Ten obiekt, zwany popularnie wspinalnią, to wieża unikatowa w skali Wielkopolski i jedna z nielicznych w Polsce.
W 2000 r., z inicjatywy ówczesnego prezesa OSP w Kłecku i tamtejszych strażaków, wieżę ze względów bezpieczeństwa zdemontowano i poddano renowacji. Po gruntownym remoncie, m.in. wieża została wypiaskowana i postawiono ją przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Paderewskiego w Kłecku.
KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!