„Wielkopolskie Westerplatte”„Wielkopolskie Westerplatte”

0 0 2571

Wydarzenia z obroną Kłecka są bardzo dramatyczne. 1 września 1939 r. Kłecko zaczęło przygotowywać się do obrony. Powołano Komendanta Obrony Cywilnej Kłecka którym został Jan Lapis, zaś jego zastępcą Tadeusz Kutzner. Armia niemiecka zbliżyła się do Kłecka 8 września. Tego też dnia doszło do pierwszej potyczki z Niemcami w trakcie której zginął 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński. Był on pierwszym poległym obrońcą Kłecka.

Na drugi dzień Niemcy przełamali opór obrońców i weszli do miasta. Ludność spędzono na Rynek, mordując po drodze wiele osób. Zginęli m.in. dwaj kolejni harcerze Walerian i Stanisław Mężyńscy. Na Rynku odbyła się selekcja mieszkańców. Podejrzanych o udział w obronie podzielono na dwie grupy. Jedną grupę rozstrzelano jeszcze tego samego dnia nad brzegami Małej Wełny. Druga grupa została stracona 10 września na terenie miejskiej strzelnicy.

W październiku 1939 r. aresztowano też dowódców obrony J. Lapisa, T. Kutznera oraz tymczasowego burmistrz miasta - ks. kan. Maksymiliana Koncewicza. Wszyscy oni zostali straceni w listopadzie tego samego roku. Szacuje się, że w trakcie wojny zginęło ponad trzystu mieszkańców Kłecka.

W 1968 r. miasto Kłecko zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, a w 1989 r. na Rynku został odsłonięty pomnik ku czci poległych obrońców Kłecka. Ze względu na swoje bohaterstwo Kłecko często jest nazywane „Wielkopolskim Westerplatte”.

Czytaj więcej

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

„Wielkopolskie Westerplatte”

Mapa google