Leśna ścieżka Nadleśnictwa Miradz w zimowej szacieLeśna ścieżka Nadleśnictwa Miradz w zimowej szacie

0 0 3017

Leśne ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, to rodzaj szlaków turystycznych wytyczanych w celu ukazania po ich trasie jakiś szczególnych wartościowych obiektów przyrodniczych. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na którą dzisiaj zapraszamy, znajduje się zaledwie trzy kilometry od Strzelna (przy drodze w kierunku do Wójcina), zaczyna się po drugiej stronie drogi od siedziby Nadleśnictwa Miradz, na terenie leśnictwa Młyny i mierzy ok. 2,5 km. Czas potrzebny na przejście to 2–3 godziny, w zależności od wieku, kondycji oraz zainteresowania tematyką.

Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne mają pokazywać wartościowe obiekty przyrodnicze m.in. pomniki i rezerwaty przyrody, wyjątkowa flora i fauna, ostoje ptactwa, bagna, uroczyska, stawy, jeziorka. Ścieżki w lesie często łączącą w sobie wartości przyrodnicze, kulturowe i historyczne. Wtedy możemy zobaczyć na nich miejsca pamięci, cmentarze, kurhany i stanowiska archeologiczne lub zabytkowe leśniczówki i izby pamięci. Ścieżka taka powinna być oznakowana za pomocą różnej infrastruktury, głównie są to drogowskazy wskazujące kierunek marszu, tablice informacyjne na początku i końcu ścieżki, oraz tablice tematyczne przy danym obiekcie. Powinien być także regulamin i podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w lesie.

Pandemia koronawirusa zahamowała trochę wyprawy do lasu. Przedłużający się okres zagrożenia wymaga od nas odświeżenia ducha i ciała. Wiele osób szuka wytchnienia w lesie i rezygnuje z bezpiecznego miejsca zamieszkania. Pamiętajmy jednak by przestrzegać rygorów i zaleceń władz, oraz kierować się zdrowym rozsądkiem. Leśne ścieżki zimą są również piękne, ośnieżone gałęzie drzew mają swój urok, możemy zrobić przepiękne zdjęcia w zimowej szacie,  odpocząć psychicznie od stresów dnia codziennego, oderwać się od telewizora i komputera. Dlatego tak cenne i ważne są atrakcyjne miejsca w lesie, na świeżym i mroźnym powietrzu. Zatem wspaniały pomysł to zdecydować się na spacer, truchtanie, przełajowe biegi, gimnastykę, czy też jazdę rowerem (przy okazji czytając tablice edukacyjne). W każdym przypadku zachowujemy dystans społeczny, na szczęście obowiązku zakładania maseczki w lesie nie ma

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna

znajduje się zaledwie trzy kilometry od Strzelna (przy drodze w kierunku do Wójcina), zaczyna się po drugiej stronie drogi od siedziby Nadleśnictwa Miradz, na terenie leśnictwa Młyny i mierzy ok. 2,5 km. Czas potrzebny na przejście to 2–3 godziny, w zależności od wieku, kondycji oraz zainteresowania tematyką. Ten wspaniały obiekt powstał kilkanaście lat temu z inicjatywy Nadleśniczego Nadleśnictwa Miradz - Andrzeja Kaczmarka. Głównym celem było ukazanie wielu pożytecznych funkcji ekologicznych i produkcyjnych jakie spełnia dla człowieka las. Nadleśnictwo Miradz przygotowało obiekty edukacyjne z myślą o dzieciach i młodzieży, ale również dla rodzin i seniorów. Ścieżka jest bardzo malowniczo zlokalizowana, jej pokonanie nie stanowi trudności, zarówno dla turystów pieszych jak i rowerzystów, a nawet rodziców z dziećmi w wózkach. Trasa ma kształt pętli, rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu (przy biurowcu nadleśnictwa) – gdzie można pozostawić samochód lub autobus na parkingu.

Na odcinku o długości ok. 2,5 km wyznaczono 13 przystanków z tablicami informacyjnymi oraz wyznaczonym miejscem do odpoczynku i obcowania z naturą. Trasa wiedzie przez urocze zakątki Lasów Miradzkich bogatych we florę i faunę, o czym informują tablice tematyczne. Przystanki omawiają tematy związane z pracą leśnika, budową lasu, oraz z zamieszkującymi las zwierzętami. Wśród wyznaczonych miejsc opisano m.in.: leśnik gospodarzem lasu (dowiemy sie trochę o gospodarce leśnej, sposobach ochrony zasobów przyrodniczych i samej pracy leśnika), pomniki przyrody (obiekty prawem chronione – pomniki przyrody i rezerwaty), mrowisko (wpływ na utrzymanie równowagi ekosystemu leśnego), bagienka leśne (rola terenów podmokłych w zachowaniu stabilności ekosystemu), drzewa (najważniejszy składnik lasu), mała retencja (zatrzymanie i magazynowanie wody w lesie), pułapki feromonowi (obserwacja i zwalczanie szkodliwych owadów), ptaki (las środowiskiem życia wielu gatunków), dokarmianie zwierzyny – przy przystanku jest duży paśnik dla jeleni, grzyby (znaczenie i zasady zbierania jadalnych gatunków), ogień w lesie (system zapobiegania i wykrywania pożarów), ekologiczna rola lasu (największy producent tlenu). Kierunek zwiedzania oznaczono strzałkami kierunkowymi. Ostatnim punktem ścieżki jest kapliczka św. Huberta, którą postawiono w 2006 r. z inicjatywy  miejscowych myśliwych. W edukacji leśnej wykorzystywane są miejscowe walory przyrodnicze i obiekty kultury materialnej (rezerwaty i pomniki przyrody, miejsca pamięci, szkółka leśna itp.).

W „Zielonej Klasie”

przy siedzibie nadleśnictwa odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, oraz wycieczki turystyczne. Można także odpocząć po wędrówce ścieżką przyrodniczą i podsumować wrażenia. Plac ten jest również wyposażony w infrastrukturę rekreacyjną: miejsce na ognisko z rusztem, zadaszone ławo-stoły, pomoce edukacyjne o tematyce leśnej, huśtawki i plac zabaw dla dzieci, oraz mini siłownia zewnętrzna plenerowa. Sala w biurowcu nadleśnictwa wyposażona jest w sprzęt multimedialny oraz tablice interaktywne niezbędne do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą szkolną, ale czasem i dorosły dowie się czegoś nowego.

Twórcy ścieżki i leśnicy w Miradzu mają nadzieję, że ścieżka będzie atrakcją turystyczną nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale również dla turystów odwiedzających Strzelno i gminę (szczególnie Szlak Piastowski) oraz gości, którzy chcą aktywnie wypoczywać i poznawać walory tutejszych lasów, będących ozdobą Pojezierza Gnieźnieńskiego.

W przypadku grup zorganizowanych planujących pokonać trasę ścieżki w towarzystwie leśnika/przewodnika lub skorzystać z infrastruktury „zielonej klasy”, nadleśnictwo bardzo prosi o wcześniejszy kontakt i rezerwację terminu. Wszelkie dane kontaktowe znajdują się na stronie nadleśnictwa: miradz.torun.lasy.gov.pl/ w zakładce Edukacja lub Kontakt.

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

Leśna ścieżka Nadleśnictwa Miradz w zimowej szacie - zdjęcie
+ 21 zdjęć

Leśna ścieżka Nadleśnictwa Miradz w zimowej szacie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3