Lasy Miradzkie - pozostałości po pradawnej puszczy nadnoteckiejLasy Miradzkie - pozostałości po pradawnej puszczy nadnoteckiej

0 0 2971

Miradzkie lasy leżą na granicy Kujaw i Wielkopolski i są jednym z większych kompleksów leśnych Kujaw, zajmując łączną powierzchnię 8819,55 ha. W odległości 3,3 km na południe od Strzelna znajduje się siedziba Nadleśnictwa Miradz – Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo w granicach zbliżonych do obecnych powstało w 1979 r., wcześniej w XII - XVIII w. stanowiło dobra klasztorne strzeleńskich norbertanek i mogileńskich benedyktynów. Nadleśnictwo Miradz dzieli się administracyjnie na 8 leśnictw (Kurzebiela, Młyny, Ostrowo, Przedbórz, Przyjezierze, Rożniaty, Wycinki, Wysoki Most) i posiada własną szkółkę leśną w okolicy Przyjezierza.

Lasy Miradzkie są jednym z większych kompleksów leśnych Pojezierza Gnieźnieńskiego. Miradz – to tutaj znajduje się siedziba nadleśnictwa, wieś położona jest 4,5 km na południe od Strzelna w otoczeniu lasów miradzkich. Początki osady leśnej w Miradzu sięgają połowy XVIII w. Powstała ona w ramach domeny rządu pruskiego, a obecnie wchodzi w skład sołectwa Łąkie. Powierzchnia wsi wynosi 3445 ha i liczy 90 mieszkańców. Znajduje się tutaj duży niestety nieczynny już tartak, osada nadleśniczego z połowy XIX w., oraz siedziba nadleśnictwa z budynkami biurowymi (w dawnym budynku nadleśnictwa z przełomu XIX i XX w. aktualnie urządzono mieszkania).

Czytaj więcej

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

Lasy Miradzkie - pozostałości po pradawnej puszczy nadnoteckiej

Mapa google
ReklamaA1