ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

190 lat temu urodził się Władysław Nehring. Z Kłecka na rektora Uniw. Wrocławskiego

Historia23 października 2020, 12:30   red. Karol Soberski2003 odsłon1 Komentarzy
190 lat temu urodził się Władysław Nehring. Z Kłecka na rektora Uniw. Wrocławskiego
Pamiątkowy głaz na kłeckim cmentarzu - fot. Karol Soberski

Kłecko, miasteczko na trasie z Gniezna do Wągrowca ma bardzo bogatą historię i ciekawe zabytki, o których już wiele razy informowaliśmy na naszym portalu. Ale w Kłecku urodziło się też kilku wybitnych Polaków. Jednym z nich jest prof. Władysław Nehring, który przyniósł największą sławę Kłecku. Zwiedzając Kłecko, szczególnie zaś spacerując po miejscowym cmentarzu, warto zatrzymać się przy pamiątkowym głazie poświęconym rodzinie Nehringów.

Prof. Władysław Nehring (ur. 23 października 1830 r. w Kłecku). Jego rodzicami byli Barbara z Gostomskich i Jakub Nehring. Rodzina Nehringów była w Kłecku znana i powszechnie szanowana. Ojciec Władysława był kierownikiem tutejszej szkoły elementarnej, a dziadek, poprzez archiwizację dokumentów miejskich i kościelnych, przyczynił się do napisania przez ks. Dydyńskiego pierwszej historii Kłecka.

Po ukończeniu gimnazjum w Poznaniu, zgodnie ze swoimi zamierzeniami Władysław Nehring rozpoczął studia we Wrocławiu. Pobyt na wrocławskim uniwersytecie trwał pięć lat od 1850 do 1855 roku. W czasie studiów był bardzo aktywny. Działał w Towarzystwie Literacko-Słowiańskim, a w latach 1852-53 był jego prezesem. Opiekował się Stowarzyszeniem Polskim w gimnazjum Św. Macieja we Wrocławiu. Wraz z kolegami wydawał tygodnik studencki „Marchołt”. Pisał również wiersze i opowiadania.

12 lipca 1856 r. Władysław Nehring otrzymał tytuł doktora Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym samym roku zdał egzamin nauczycielski i zaczął swoją pierwszą pracę w gimnazjum w Trzemesznie, a potem, od 1859 r. w Poznaniu. Pracował w tym samym gimnazjum, które ukończył – Marii Magdaleny. Tutaj wykładał historię, geografię, grekę i język polski.

W tym czasie również bardzo intensywnie pracował naukowo i w rezultacie w 1868 r. został profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, na wydziale filologii słowiańskiej. Pracował tam do emerytury, przez 40 lat, do 9 października 1907 r. Za swoją pracę dostał wiele odznaczeń i tytułów.

W latach 1875-1876 i 1888-1889 był dziekanem wydziału, a w latach 1893-1894 rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Był także członkiem Akademii Umiejętności w Krakowie, członkiem korespondencyjnym Akademii Nauk w Petersburgu i w Pradze, honorowym członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Profesor badał piśmiennictwo polskie w średniowieczu i renesansie, zajmował się językoznawstwem, historią i literaturą słowiańską. W sumie napisał około 250 prac.

Współpracował z ośrodkami uniwersyteckimi m.in. Krakowa i Lwowa. Pisał do Kwartalnika Historycznego, Pamiętników Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza, Pamiętników Literackich i Prac Filologicznych. Był aktywny do końca swojego życia. Sam posiadał bardzo bogatą prywatną bibliotekę polską, która ocalała jedynie we fragmentach i znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Prof. W. Nehring był też wybitnym znawcą gramatyki języka polskiego, storosłowiańskiego, rosyjskiego, serbskiego, czeskiego, chorwackiego. Uważany był powszechnie za bardzo dobrego człowieka. Pracowity i sumienny, bardzo lubiany przez studentów i współpracowników. Posiadał talent literacki, wielką wiedzę i łatwość uczenia się języków. Znał między innymi: język polski, język niemiecki, język francuski, grekę, łacinę, język starosłowiański, język rosyjski i język czeski. Na jego cześć ułożono nawet hymn pochwalny.

Władysław Nehring zmarł we Wrocławiu 20 stycznia 1909 r. i został pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Osobowickim.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3