Do historii przeszło już tegoroczne spotkanie na łąkach małej wioski Dzwonowo w Puszczy Zielonka w gminie Skoki. To już szósty raz gdy pasjonaci i historycy przedstawili zgromadzonej publiczności to co kryją te ziemie jeszcze z czasów średniowiecza. Pomimo, że spotkanie było kameralne, organizatorzy ucieszyli się z blisko 150 osób, których ugościli. Dużym plusem imprezy był bezpośredni kontakt z organizatorami i rozmowy o różnych wątkach lokalnej historii.
Od archeologa Marcina Krzepkowskiego można było dowiedzieć się jakie artefakty udało znaleźć się na okolicznych łąkach. Był to szereg monet z różnych epok, noże, grzebienie czy małe pudełko od brakteatu czyli jednej z najcieńszych monet.
Ciekawostką była rekonstrukcja twarzy dawnego mieszkańca Dzwonowa stworzona przez antropolożki z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tuż obok swoje stanowisko rozłożył Michał Szymański i zaprezentował pracownię alchemika. Można było zdegustować wina na podstawie starych przepisów czy dowiedzieć się jak działa alembik.
Ostatnim miejscem gdzie najwięcej słuchaczy się pojawiało było stanowisko RES NOVAE gdzie królowały opowieści o historii różnych warzyw np. kukurydzy, pomidora, ziemniaku czy też pieprzu. Obok zaś zielarka podpowiadała jakie zioła pomogą nam za rożne bóle i schorzenia oraz jak - niestety – ta wiedza została przerwana w przekazywaniu jej z pokolenia na pokolenie.
Oczywiście na spotkaniach nie mogło zabraknąć strawy, więc można było uraczyć się domowym smalcem z ogórkiem czy podpłomykami na miodzie.
Czekamy więc zatem kolejny rok, aby ponownie zawitać do małej i spokojnej osady, która odkryje nam jeszcze nie jedną tajemnicę z czasów naszych przodków.
Fot. Sz. Raith
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!