ReklamaA1-2

VI Spotkania Dzwonowskie za nami!

HistoriaAktualności17 września 2021, 18:30   red. Szymon Raith1017 odsłon
VI Spotkania Dzwonowskie za nami!
 fot. Szymon Raith

Do historii przeszło już tegoroczne spotkanie na łąkach małej wioski Dzwonowo w Puszczy Zielonka w gminie Skoki. To już szósty raz gdy pasjonaci i historycy przedstawili zgromadzonej publiczności to co kryją te ziemie jeszcze z czasów średniowiecza. Pomimo, że spotkanie było kameralne, organizatorzy ucieszyli się z blisko 150 osób, których ugościli. Dużym plusem imprezy był bezpośredni kontakt z organizatorami i rozmowy o różnych wątkach lokalnej historii.

Od archeologa Marcina Krzepkowskiego można było dowiedzieć się jakie artefakty udało znaleźć się na okolicznych łąkach. Był to szereg monet z różnych epok, noże, grzebienie czy małe pudełko od brakteatu czyli jednej z najcieńszych monet.

Ciekawostką była rekonstrukcja twarzy dawnego mieszkańca Dzwonowa stworzona przez antropolożki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tuż obok swoje stanowisko rozłożył Michał Szymański i zaprezentował pracownię alchemika. Można było zdegustować wina na podstawie starych przepisów czy dowiedzieć się jak działa alembik.

Ostatnim miejscem gdzie najwięcej słuchaczy się pojawiało było stanowisko RES NOVAE gdzie królowały opowieści o historii różnych warzyw np. kukurydzy, pomidora, ziemniaku  czy też pieprzu. Obok zaś zielarka podpowiadała jakie zioła pomogą nam za rożne bóle i schorzenia oraz jak - niestety – ta wiedza została przerwana w przekazywaniu jej z pokolenia na pokolenie.

Oczywiście na spotkaniach nie mogło zabraknąć strawy, więc można było uraczyć się domowym smalcem z ogórkiem czy podpłomykami na miodzie.

Czekamy więc zatem kolejny rok, aby ponownie zawitać do małej i spokojnej osady, która odkryje nam jeszcze nie jedną tajemnicę z czasów naszych przodków.


Fot. Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 150

 • 84
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 60
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2