ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Tam gdzie cesarz Wilhelm II oglądał wielkie manewry…

HistoriaAtrakcje turystyczne19 kwietnia 2024, 12:00   red. Daniel Sypniewski2488 odsłon
Tam gdzie cesarz Wilhelm II oglądał wielkie manewry…
Pomnik upamiętniający rozstrzelanych 15 mieszkańców Trojanowa i pobliskiego Przebędowa - fot. Daniel Sypniewski

Trojanowo to niewielka wioska leżąca niedaleko starej trasy Poznań-Wągrowiec i nowej obwodnicy Murowanej Gośliny. Miejscowość nie ma zbyt wielu atrakcji, jeśli nie licząc pewnego pomnika, o którym zaraz będzie mowa, oraz masarni, w której można kupić pyszną kiełbasę. Opisać jednak warto to miejsce, ponieważ ma przebogatą historię, m.in. był tu cesarz niemiecki Wilhelm II.

Ludzie osiedlili się tu już bardzo dawno temu, czego dowodzi odkryte na polu cmentarzysko z grobami z ułożonych głazów i kamieni z epoki kultury łużyckiej. W grobach tych znajdowały się spopielone szczątki ludzkie. Po raz pierwszy w źródłach pisanych Trojanowo występuje w 1358 r., choć powstało ponad 100 lat wcześniej. Jak głosi legenda nazwa powstała od imienia Trojana walecznego woja Bolesława Chrobrego, który otrzymał od władcy osadę w nagrodę za bohaterskie czyny wojenne.

Inna legenda mówi, że miejscowość założyli trzej mężczyźni o tym samym imieniu Jan - to by się zgadzało Tro-Janowo. W XIII w. wioska otrzymała prawa magdeburskie, a w XVII w. nosiła nazwę Trojanowskie Holendry. W XIX w. właścicielem folwarku był Gorzyński. Po odzyskaniu niepodległości powstała tu szkoła w miejscu starszej poniemieckiej.

Podczas wojny hitlerowcy rozstrzelali 15 mieszkańców Trojanowa i pobliskiego Przebędowa. Mord ten upamiętnia stojący we wsi pomnik, którym opiekują się uczniowie szkoły podstawowej nr 1 z Murowanej Gośliny. Warto przejeżdżając, zatrzymać się, zadumać nad losem ludzi pomordowanych podczas II wojny światowej, zapalić znicz...

Przelali krew

Mieszkańcy Trojanowa musieli mieć wojownicze charaktery, ponieważ w latach 1655-57 walczyli podczas „potopu szwedzkiego” ze Szwedami. W czasie trwania okupacji hitlerowskiej wstępowali w szeregi różnych organizacji konspiracyjnych. Nie bacząc na konsekwencje wykonali wyrok śmierci na Niemcach  z leżącej niedaleko Długiej Gośliny za bestialskie traktowanie jej mieszkańców.

Wielkie manewry

Bardzo ciekawym wydarzeniem w Trojanowie były wielkie manewry wojsk pruskich, którym towarzyszyły sterowce zeppeliny, aeroplany i balony obserwacyjne. Całą szeroko zakrojoną akcję oglądał sam cesarz Wilhelm II. Ciekawostką jest, że dla kaprysu władcy, który zażyczył sobie, by manewry oglądać ze swojego wagonu-salonika, zbudowano tory kolejowe, ponieważ kolej docierała tylko do Murowanej Gośliny. Dowodem na to były podkłady kolejowe, wydobywane z pola przez okolicznych rolników.

Sztuczny zalew

Na koniec warto odwiedzić powstały kilka lat temu w korycie rzeczki Trojanka (Goślinka, Goślinianka) sztuczny zalew, w którym można złowić okazałe liny, leszcze, okonie, szczupaki itd. Widok na zalew jest ciekawy, a na okolicznych łąkach i polach spotkać można bociany i żurawie.


Fot. D. SypniewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 93

 • 59
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 26
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 8
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3