ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Pałace Tajemnic”: kolejna akcja w Łagiewnikach Kościelnych!

Z życia FundacjiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego2 lutego 2022, 9:30   red. Aleksandra Soberska1863 odsłon0 Komentarzy
„Pałace Tajemnic”: kolejna akcja w Łagiewnikach Kościelnych!
Od lewej: Radosław Występski, Tadeusz Bąkowski i Karol Soberski - fot. Aleksandra Soberska

W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsza akcja w ramach projektu „Pałace Tajemnic”, która zainaugurowana zostanie w Zdziechowie w gminie Gniezno. Ale pomysłodawcy projektu – Karol Soberski i Radosław Herman – już myślą o drugiej odsłonie. Odbędzie się ona od 1 do 3 kwietnia w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo! Tam przebadane zostaną park i wyspa! OD DZISIAJ PRZYJMUJEMY ZAPISY UCZESTNIKÓW!

O tej sprawie z Tadeuszem Bąkowskim, wójtem gminy Kiszkowo i jego zastępcą Radosławem Występskim, rozmawiał Karol Soberski. Przedstawione zostały założenia projektu, jego program, jak również omówione miejsca, które zostaną przebadane.

Przypomnijmy, że „Pałace Tajemnic” to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich miłośników historii: poszukiwaczy, regionalistów, czytelników książek historycznych i tych pasjonatów historii, którzy lubią zasiąść na widowni i posłuchać ciekawych prelekcji! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było!

Efektem projektu ma być m.in. wzbogacenie wiedzy o danym pałacu dzięki poszukiwaniom terenowym, ubogacenie w zabytki lokalnych muzeów lub izb pamięci, powstanie książek o dziejach danej rezydencji, cykl ciekawych prelekcji, edukacja młodego pokolenia oraz integracja  środowiska poszukiwaczy.

Łagiewniki Kościelne

Druga odsłona projektu „Pałace Tajemnic” odbędzie się od 1 do 3 kwietnia 2022 r. w okolicach XIX-wiecznego dworu w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XIII w. Nas jednak interesuje okres z którego pochodzi miejscowy dwór i park, czyli I połowa XIX wieku. Badania będą prowadzone w otaczającym dwór parku oraz – co może być nie lada wyzwaniem – na wyspie zwanej „Kipą” znajdującą się na stawie w pobliżu dworu. „Kipa” ciągle strzeże swoich sekretów… Najciekawsza historia wiąże się z działaniami Niemców w czasie II wojny światowej… I tych pozostałości będziemy szukać zarówno na wyspie, jak i w parku!

– W projekcie w Łagiewnikach planujemy udział maksymalnie 50 poszukiwaczy z całej Polski. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Poszukiwaczom gwarantujemy nocleg w szkole, wyżywienie, możliwość zwiedzania, jak i udziału w ciekawych prelekcjach – mówi Karol Soberski. – Dla trzech poszukiwaczy, którzy będą mogli się poszczycić najciekawszymi znaleziskami przewidujemy nagrody finansowe – dodaje.

Spotkanie w  Łagiewnikach realizowane jest przy współpracy z Gminą Kiszkowo i pod patronatem wójta gminy Tadeusza Bąkowskiego.

Program spotkania

piątek, 1 kwietnia:
godz. 16.00 – 17.30 – przyjazd poszukiwaczy
godz. 18.00 – powitanie
godz. 19.00 – nocne zwiedzanie Łagiewnik Kośc.
godz. 20.30 – kolacja

sobota, 2 kwietnia:
godz. 8.00 – śniadanie
godz. 9.30 – rozpoczęcie eksploracji parku i wyspy
godz. 14.30 – obiad
godz. 16.00 – prelekcja o gminie Kiszkowo
godz. 17.00 – prelekcja
godz. 18.00 – prelekcja
godz. 20.00 – kolacja

niedziela, 3 kwietnia:
godz. 8.00 – śniadanie
godz. 9.30 – dokończenie eksploracji
godz. 13.00 – zakończenie spotkania i rozjazd uczestników

Sobotnie wykłady będą otwarte dla mieszkańców regionu (bezpłatnie). Z kolei piątkowe zwiedzanie Łagiewnik Kośc. będzie dostępne dla mieszkańców regionu za odpłatnością. Szczegóły wkrótce.

Nabór uczestników

Warunkiem uczestnictwa w projekcie w Zdziechowie jest potwierdzenie swojego udziału na adres mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl (prosimy podać imię, nazwisko i organizację z której dana osoba pochodzi; ewentualnie miejscowość, gdy poszukiwacz nie jest zrzeszony) oraz wpłacenie wpisowego - 150 złotych od osoby na konto: 49 1090 1375 0000 0001 3076 6619 z dopiskiem: „Pałace Tajemnic – Łagiewniki”.

Nie ma możliwość wpłaty na miejscu. Wpłata na konto jest potwierdzeniem udziału w wydarzeniu. Poinformujemy, gdy lista uczestników zostanie zamknięta. Ilość miejsc ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń!

Kwota obejmuje: nocleg, wyżywienie (śniadania, obiad i kolacja), pakiet powitalny oraz ubezpieczenie wydarzenia

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.

Pomysłodawcy projektu

Karol Soberski – prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl. Od blisko 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Jego największe sukcesy poszukiwawcze to: w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce odkrył masowe groby pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie; w 2107 r. odkrył miejsce spoczynku hr. Albina Węsierskiego, który uratował przed zniszczeniem wyspę Ostrów Lednicki – miejsce chrztu Polski; w 2021 r. odnalazł archiwum Mariana Habera, jednego z największych przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki, które zostało ukryte w 1939 r.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku ze wspomnianym odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego dwie edycje odbyły się w 2019 i 2021 r. (jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów) oraz festiwalu „Historyczne Konfrontacje”.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

Radosław Herman – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego.
Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp.
Autor książek: „Zamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości” (2015), „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku” (2015), „Dwór. Miejsce magiczne a ogród zaczarowany” (2020).  Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.
Pomysłodawca Festiwalu Misja Przygoda w Uniejowie i Jesiennych Spotkań Zamkowych także odbywających się w Uniejowie.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 195

 • 135
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 56
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3