ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Pałace Tajemnic”: nabór uczestników zamknięty!

Z życia FundacjiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego10 stycznia 2022, 8:00   red. Arkadiusz Gaca1405 odsłon
„Pałace Tajemnic”: nabór uczestników zamknięty!
 fot. Włodzimierz Biront

W niedzielę wieczorem zamknięta została lista uczestników projektu „Pałace Tajemnic”, który będzie realizowany przez Karola Soberskiego (i Fundację „Przywracamy Pamięć”) i Radosława Hermana (i Stowarzyszenie Alchemia Czasu). Pierwsza edycja projektu odbędzie się od 11 do 13 lutego w XIX-wiecznym pałacu w Zdziechowie koło Gniezna, gdzie będziemy szukać przede wszystkim pozostałości po bitwie z okresu Powstania Wielkopolskiego. Do udziału w pierwszej edycji zgłosiło się 50 poszukiwaczy. Obecnie tworzona będzie lista rezerwowa.

Pierwsza odsłona projektu „Pałace Tajemnic” odbędzie się od 11 do 13 lutego 2022 r. w XIX-wiecznym pałacu w Zdziechowie w gminie Gniezno. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1243 r. Nas jednak interesuje okres, gdy Zdziechowa została zakupiona przez znany w Wielkopolsce ród von Wendorffów, czyli początek lat 70. XIX wieku. Do rodu Wendorffów należały też zespoły pałacowo-parkowe w Mielnie, Przysiece (oba w gminie Mieleszyn) i Rybieńcu (gmina Kiszkowo). Pałac w Zdziechowie powstał w latach 80. XIX wieku i do Wendorffów należał do 1945 r. Pałac otaczał park, którego pozostałości – około 2 ha – możemy oglądać do dzisiaj.

I właśnie w tym parku 30 i 31 grudnia 1918 r. doszło do bitwy powstańców wielkopolskich z 400-osobowym oddziałem Grenzschutzu z Bydgoszczy. W parku będziemy szukać zarówno pozostałości po te bitwie sprzed 103 lat, jak również innych artefaktów z wcześniejszych wydarzeń, które rozgrywały się w tym miejscu. W parku znajdują się m.in. pozostałości grobowca w którym pochowano cztery osoby z rodu Wendorffów, a także niezidentyfikowane do dzisiaj miejsce, gdzie w 1939 r. rozstrzelano czterech Polaków (ponoć szczątki jednego z nich spoczywają tam do dzisiaj).

- „Pałace Tajemnic” to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich miłośników historii: poszukiwaczy, regionalistów, czytelników książek historycznych i tych pasjonatów historii, którzy lubią zasiąść na widowni i posłuchać ciekawych prelekcji! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było! - mówi Karol Soberski

Spotkanie w Zdziechowie realizowane jest przy współpracy z Gminą Gniezno i pod patronatem wójt gminy Marii Suplickiej.

Program spotkania

piątek, 11 lutego:
godz. 16.00 – 17.30 – przyjazd poszukiwaczy
godz. 18.00 – powitanie
godz. 19.00 – zwiedzanie pałacu w Zdziechowie
godz. 20.30 – kolacja w formie grilla

sobota, 12 lutego:
godz. 8.00 – śniadanie
godz. 9.30 – rozpoczęcie eksploracji parku
godz. 14.30 – obiad – zupa
godz. 16.00 – prelekcja historyka Roberta Gawła o bitwie pod Zdziechową
godz. 17.00 – prelekcja K. Soberskiego pt. „Tajemnice pałaców na Pojezierzu Gnieźnieńskim”
godz. 18.00 – prelekcja R. Hermana pt. „Dwór - magiczne miejsce”
godz. 19.30 – kolacja – grill

niedziela, 13 lutego:
godz. 8.00 – śniadanie
godz. 9.30 – dokończenie eksploracji parku
godz. 13.00 – zakończenie spotkania i rozjazd uczestników
Sobotnie wykłady będą otwarte dla mieszkańców regionu (bezpłatnie). Z kolei piątkowe zwiedzanie pałacu będzie dostępne dla mieszkańców regionu za odpłatnością. Szczegóły wkrótce.

Wizja lokalna

W minionym tygodniu miejsce pierwszej edycji projektu odwiedzili organizatorzy, czyli Karol Soberski z ekipą Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz Radosław Herman z żoną Dorotą. Zapoznali się z historią pałacu, jego tajemnicami, a także z parkiem, gdzie będzie prowadzona akcja. Jak stwierdził R. Herman, parka daje wielkie możliwości.

W trakcie spotkania rozmawiano również o dodatkowych atrakcjach, które są przygotowywane dla uczestników, sprawach logistycznych oraz omówiono pałace w których byłby zlokalizowane kolejne edycje „Pałaców Tajemnic”.

Lista uczestników zamknięta

Nabór uczestników do projektu został zakończony w minioną niedzielę. - Do 14 stycznia oczekujemy na opłacenie wpisowego przez osoby, które się zgłosiły. Brak opłaty będzie powodowała skreśleniem z listy - zapowiadają organizatorzy, Dlatego obecnie tworzona jest list rezerwowa na wypadek, gdyby okazało się, że – z różnych przyczyn – wypadnie ktoś ze zgłoszonych uczestników.

Warunkiem wpisania na listę rezerwową jest zgłoszenie udział na adres mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl (prosimy podać numer telefonu, imię, nazwisko i organizację z której dana osoba pochodzi; ewentualnie miejscowość, gdy poszukiwacz nie jest zrzeszony).

O ewentualnym udziale osoby z listy rezerwowej w projekcie, osoba ta zostanie poinformowana telefonicznie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.

Pomysłodawcy projektu

Karol Soberski – prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl. Od blisko 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Jego największe sukcesy poszukiwawcze to: w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce odkrył masowe groby pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie; w 2107 r. odkrył miejsce spoczynku hr. Albina Węsierskiego, który uratował przed zniszczeniem wyspę Ostrów Lednicki – miejsce chrztu Polski; w 2021 r. odnalazł archiwum Mariana Habera, jednego z największych przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki, które zostało ukryte w 1939 r.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku ze wspomnianym odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego dwie edycje odbyły się w 2019 i 2021 r. (jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów) oraz festiwalu „Historyczne Konfrontacje”.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

Radosław Herman – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego.
Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp.
Autor książek: „Zamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości” (2015), „Zamek w Dankowie. Tajemnice przeszłości od średniowiecza do XVII wieku” (2015), „Dwór. Miejsce magiczne a ogród zaczarowany” (2020).  Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.
Pomysłodawca Festiwalu Misja Przygoda w Uniejowie i Jesiennych Spotkań Zamkowych także odbywających się w Uniejowie.


Fot. (12x) W. Biront, (1x) R. HermanJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 152

 • 102
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 41
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3