ReklamaA1

Notatki z podróży do Włoch: Rawenna

HistoriaFelieton9 sierpnia 2022, 10:45   red. Paweł Becker1043 odsłon
Notatki z podróży do Włoch: Rawenna
 fot. Paweł Becker

Nie od dziś wiadomo, że prostota jest lepsza od przepychu. Do tej zasady stosują się mieszkańcy włoskiej Rawenny odpowiedzialni za promocję miasta. Oparli wizerunek miasta na mozaikach i postaci Dantego.

Położona na północy Italii miasto Rawenna liczy 150 tys. mieszkańców. Miasto ma bardzo długą, bogatą historię. Wśród zabytków miasta znajdziemy mauzoleum Galli Placydy, córki cesarza Teodozjusza Wielkiego z V w. Wzniesione na planie greckiego krzyża, zdobione mozaikami jest wspaniałym zabytkiem sztuki wczesnochrześcijańskiej.

Tuż obok stoi bazylika San Vitale (Świętego Witalisa). Jej fundatorem był Justynian Wielki, a koszt budowy bazyliki wyniósł 26 tys. sztuk złota. Zbudowana na planie ośmiokąta foremnego z ośmioma niszami i nakryta kopułą budowla wita przybysza chłodem i półmrokiem. W pierwszym momencie mamy wrażenie, że to jedna z wielu budowli bizantyjskich, ot, posadzki, łuki, nisze. I wtedy oczom naszym ukazują się mozaiki. Zapierające dech w piersiach dzieło bizantyjskich mistrzów. Ogromna ściana prezbiterium i przylegające do niej dwa łuki zdobione maleńkimi kolorowymi kamykami i złotem ukazują biblijne sceny: dzieje Abrahama, Melchizedeka, ofiarę z Izaaka, Mojżesza, Jeremiasza, Izajasza, Abla, nadto wizerunki Jezusa i Apostołów. Bogata symbolika, złączone delfiny, porównanie ofiar Abla i Melchizedeka – wszystko to jest dowodem, że odpowiedzialnymi za wykonanie mozaik byli nie tylko rzemieślnicy, ale znawcy Pisma Świętego, wizjonerzy sztuki, znawcy oka ludzkiego, którzy doskonale wiedzieli jak przedstawić postaci, by widoczne z dołu były detale, biżuteria, zapisane słowa, ukazane gesty. Przede wszystkim uwagę zwracają mozaiki na bocznych ścianach prezbiterium – cesarz Justynian w otoczeniu dostojników i cesarzowa Teodora z dwórkami. Mozaiki te występują niemal we wszystkich podręcznikach historii ukazując twórcę kodeksu praw – cesarza Justyniana, ale też przykład sztuki bizantyjskiej. Mistrzostwo, absolutne mistrzostwo. Mozaiki wzbudzały zachwyt już we wczesnym średniowieczu a sama bazylika stała się wzorem choćby dla Akwizgranu za czasów Karola Wielkiego.

Niedaleko bazyliki znajdziemy niewielkie, prywatne muzeum mozaik, w którym na miejscy wykonywane są nowe mozaiki: od popularnych wśród turystów magnesów, przez flagi, ryby, kwiaty, stajenki betlejemskie, szkatułki aż po wizerunek Dantego.

Dante Alighieri – drugi symbol Rawenny. Ten włoski poeta żyjący na przełomie czasów, już nie w średniowieczu, ale jeszcze nie w renesansie, związany był przede wszystkim z Florencją. Tam zaczął pisać swoje wielkie dzieło: „Boską komedię”, która pisana nie po łacinie, ale w języku ludu, dała początek języka włoskiego. Opowiada ona o wędrówce Dantego po piekle, czyśćcu i raju, gdzie oprowadzają go rzymski poeta Wergiliusz i ukochana Beatrycze. Ze względu na zaangażowanie polityczne został wygnany z Florencji i błąkając się po Italii osiadł ostatecznie w Rawennie, gdzie ukończył „Boską komedię” Tam też znajduje się jego grobowiec, piękna budowla z 1780 roku. Tuż obok znajdziemy muzeum Dantego.

Trafiając do sklepów z pamiątkami można zauważyć, że niemal wszystkie oparte są właśnie o mozaiki lub o postać Dantego. Rawenna rzecz jasna posiada i inne zabytki i inne ciekawe postaci, jednak całą turystykę postawiła właśnie na swoje największe dzieło sztuki i najwybitniejszego mieszkańca. Spacerując po uliczkach Rawenny natrafimy na ciekawą rzecz – każda tabliczka z nazwą ulicy jest zdobiona motywem wykonanym z mozaiki, nadto jest tam krótka informacja, kim jest patron danej ulicy. Nie, nie są to osobne tablice, to tablice na domach i sklepach, jakie znajdujemy wszędzie. Wspaniała lekcja historii i kultury. To właśnie promowanie swojego dziedzictwa historii i kultury w praktyce – nie sesje naukowe, nie odczyty, nie spotkania w zamkniętym gronie; ale właśnie otwartość, udostępnianie dziedzictwa na każdym kroku.

Uczmy się od Rawenny.


Fot. P. Becker



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 219

  • 110
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 17
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 92
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem