Po raz drugi Toruń i Ostromecko gościły regionalistów z całego województwa, którzy dyskutowali o tym, jak być regionalistą w XXI wieku i jaka ma być edukacja regionalna. II Kongres Regionalistów dobiegł końca.
Rok temu w Toruniu podczas I Kongresu Regionalistów tworzyły się zalążki ruchu regionalistów z województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku ruch okrzepł, strażnicy wiedzy o małych ojczyznach nawiązali kontakty i można było przystąpić do dyskusji już innej – nie kim jest regionalista i czy jest on nam potrzebny, ale jak ma wyglądać ruch regionalistów w XXI wieku i o edukacji regionalnej.
18 października w Mediatece w Toruniu odbyła się pierwsza część kongresu. Uczestnicy nie tylko poznali walory włocławskiego fajansu, ale też mieli okazję przysłuchać się dyskusji o współczesnym regionalizmie – o wykorzystaniu mediów społecznościowych, o roli bibliotek, o muzeach, o edukacji i współpracy z samorządami. Dodatkowo podczas tej części kongresu wręczono nagrody dla najlepszej książki regionalnej roku: honor ten przypadł Krystynie Sulkowskiej-Tuszyńskiej za książkę „Kościół św. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana”, przyznano też liczne nagrody i wyróżnienia dla pozostałych książek.
16 listopada w Ostromecku, w pałacowych wnętrzach Nowego Pałacu odbyła się druga część kongresu, skupiona na edukacji regionalnej. Mówiono bardzo dużo o tym, że regionalizm powinien być wpisany do podstawy programowej, że to wielkie i bliskie wszystkim bogactwo, dziedzictwo historii, kultury, przyrody – że to nie tylko historia, ale też sztuki plastyczne, muzyka, biologia, geografia, literatura, niematerialna kultura obyczajów. Szymon Wiśniewski mówił o możliwościach jakie dają filmy edukacyjne, Krystyna Lewicka-Ritter o wycieczkach edukacyjnych, była mowa o dwóch przedszkolach borowiackich, w których regionalizm jest codziennością, wypowiadali się nauczyciele, bibliotekarze, harcerze… Były rozliczne pomysły na media regionalistyczne, na listy do ministra edukacji, na kolejowe podróże…
Padły ważne słowa o elitaryzmie – bo regionaliści, ci pasjonaci, którzy profesjonalnie zbierają i upowszechniają wiedzę o dziedzictwie swojej małej ojczyzny to elita swoich regionów, ludzie, którzy poświęcili wiele lat swojej pasji by teraz być skarbnicami wiedzy o tym, co jest nam geograficznie i kulturowo najbliższe.
Czekamy zatem na III Kongres.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.