ReklamaA1

11 lat życia przewodnika turystycznego

Wędrówki z historiąHistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego21 lutego 2023, 17:00   red. Karol Soberski1697 odsłon
11 lat życia przewodnika turystycznego
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Tak się w moim życiu ułożyło, że w tym roku mija 11 lat gdy w ramach autorskiego cyklu „Wędrówki z historią” oprowadzam turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Organizuję również wycieczki na zamówienie innych podmiotów. Te 11 lat to tysiące turystów, którym pokazałem piękno Wielkopolski i Kujaw, zabytki tego regionu, ale również miejsce niezwykłe, których nie ma w ogólnie dostępnych przewodnikach, ponieważ osobiście je odkrywałem. Dzisiaj można o nich poczytać w mojej książce „Skarby i tajemnic okolic Gniezna”.

Coraz modniejsze jest zwiedzanie naszej „małej Ojczyzny” i takim turystom służy mój projekt „Wędrówki z historią” z którym wystartowałem w 2012 r.. Dzięki propozycjom niezwykłych tras, które sam wiele razy przemierzałem, podczas wycieczek przeze mnie organizowanych można poznać powiat gnieźnieński (i powiaty ościenne) zarówno od strony skarbów i tajemnic; pałaców, dworów i ogrodów; niezwykłych postaci; wojen, bitew i potyczek; wierzeń, czarów i symboli; świątyń i kapliczek a także zabytków techniki.

W minionych 11 latach organizowałem wycieczki i zwiedzanie pałaców i dworów m.in. w Zakrzewie, Czerniejewie, Przysiece, Niechanowie, Popowie Ignacewie, Mielnie, Popowie Podleśnym, Arcugowie, Grochowiskach Szlacheckich, Dziadkowie, Leśniewie i Łagiewnikach Kościelnych.

Turystów zapoznawałem również z historią świątyń w: Łopiennie, Niechanowie, Mielnie, Popowie Ignacewie, Laskowie, Rogowie, Sławnie, Łubowie, Czerniejewie, Łagiewnikach Kościelnych, Sokolnikach, Waliszewie, Żydowie, Kłecku czy na Polach Lednickich.

Organizowałem także wędrówki do pięknych przyrodniczo miejsc w regionie, takich jak: Bieszczady Kłeckie, Lasy Nowaszyckie, Głaz „Tarcza Olbrzyma”, Trakt Dębów Królewskich, Jezioro Utrata, Krąg Kamienny, Trakt Leśniewski, Zdrój w Łopiennie, Dęby Mielińskie, „Stawy Kiszkowskie”, Kanał Dębina czy Wyspa „Kipa”.

Zapraszam też turystów do miejsc związanych z dramatyczną historią: II wojna światowa, „potop szwedzki”, „Szlak Napoleoński”, „Trójkąt Masoński”, Powstanie Wielkopolskie. Pokazuję unikatowe zabytki techniki, miejsca pamięci narodowej, jak również miejsca związane z legendami naszego regionu czy też „miejsca przeklęte”.

Przygotowuję również trasy specjalne, m.in. tropem skarbów i tajemnic; szlakiem pałaców, dworów i ogrodów; śladami niezwykłych postaci; traktem bitew, wojen i potyczek; tropem wierzeń, czarów i symboli; szlakiem świątyń i kapliczek oraz w poszukiwaniu zabytków techniki.Przez te 11 lat zorganizowałem ponad 180 wycieczek. W każdej z nich brało udział średnio około 100 osób, ale bywały i grupy liczące po 150 osób (podczas nocnych zwiedzań pałaców w Czerniejewie i Zakrzewie). Mogę śmiało powiedzieć, że pokazałem nasz region blisko 25 tys. turystów!

Przed nami kolejny rok ciekawych wycieczek. Już 11 marca zapraszam na I Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii!

Tydzień później, w piątek, 17 marca zapraszam na zwiedzanie pałacu w Czerniejewie - szczegóły już wkrótce.

Z kolei w późniejszym czasie odbędzie się: zwiedzanie Łubowa,  zwiedzanie Popowa Ignacewa (pałacu, kościoła) i okolic, zwiedzanie Muzeum szpitala Dziekanka i "dołów śmierci".

Wszelkie informacja na temat organizowanych przeze mnie wycieczek znajdą Państwo na stronach: soberski.pl i pojezierze24.pl. Serdecznie zapraszam!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 206

 • 155
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 44
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3