ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Zapraszamy na zwiedzanie Niechanowa!

Wędrówki z historiąInformacje z powiatu gnieźnieńskiego2 grudnia 2021, 15:15   red. Aleksandra Soberska1160 odsłon
Zapraszamy na zwiedzanie Niechanowa!
 fot. Media Lokalne

Najbliższy termin

04.12 Sobota 10:00

Po pięciu latach przerwy, ponownie wracamy ze zwiedzaniem Niechanowa! Tamtejszy pałac - jeden z najbardziej zagadkowych w regionie, Oficyna Wschodnia – pełna sekretów, drewniano-murowany kościół z unikatowymi dziełami sztuki i Sala Historii Gminy Niechanowa, gdzie oddycha się dziejami tej gminy! To wszystko podczas zwiedzania Niechanowa, które odbędzie się w sobotę, 4 grudnia. Początek o godz. 10.00. Przewodnikiem, który zapozna nas z historią i tajemnicami tej miejscowości będzie Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii.

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Zwiedzanie Niechanowa

Dlaczego przez kilka miesięcy w pałacu w Niechanowie mieszkał Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu? Co w pałacu w czasie II wojny światowej robili SS-mani? Gdzie ukrył skarby ostatni przedwojenny właściciel majątku w Niechanowie? Co znajdziemy na poddaszu Oficyny Wschodniej? Gdzie biegnie tunel łączący kościół z pałacem? Jakie bezcenne dzieło trafiło z Rzymu do świątyni w Niechanowie? Dlaczego zostały zamurowane podziemia niechanowskiego kościoła? Jakie skarby skrywa Sala Historii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszymy podczas zwiedzania Niechanowa.

W sobotę, 4 grudnia zapraszamy do poznawania z przewodnikiem pałacu, Oficyny Wschodniej, kościoła i Sali Historii w Niechanowie. – Osoby chcące zobaczyć jeden z najbardziej tajemniczych pałaców w Wielkopolsce, poznać historię tamtejszego kościoła, jego skarby i tajemnice, czy też wysłuchać niesamowitych historii związanych z tą miejscowością będą miały taką sposobność od godz. 10.00 – podkreśla Karol Soberski.

Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym z zachowaniem obowiązku zakrywania ust i nosa.

Program zwiedzania

W sobotę, 4 grudnia zapraszamy wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie Niechanowa. Zbiórka o godz. 9.45 na przy bramie wjazdowej do pałacu. Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy zwiedzać według następującego planu: pałac, Oficyna Wschodnia, kościół i Sala Historii (o tym miejscu opowie Bożena Szymanowska, regionalistka z gminy Niechanowo).

Po zakończeniu zwiedzania przejdziemy do Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie gdzie zaplanowano podsumowanie wędrówki przy kawie lub herbacie.

Po oficjalnym zakończeniu zwiedzania będzie możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest przybycie w sobotę, 4 grudnia o godz. 9.45 na miejsce zbiórki - brama pałacowa - i zapłacenie na miejscu 40 złotych od osoby.

Pieniądze przeznaczone są na kwestie organizacyjne. Zwiedzanie odbędzie się bez względu na pogodę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 121

 • 83
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 32
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2