Zapraszamy na premierę drugiego, rozszerzonego wydania książki „Zapomniana zbrodnia”!

HistoriaAktualnościKsiążkiWydarzenia i imprezy12 listopada 2024, 14:30   red. Arkadiusz Gaca926 odsłon
Zapraszamy na premierę drugiego, rozszerzonego wydania książki „Zapomniana zbrodnia”!
 fot. Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich

Najbliższy termin

28.11 Czwartek 18:00

Na przełomie października i listopada 2024 roku minęło 85 lat od pierwszych niemieckich transportów śmierci w mobilnych komorach gazowych, w których, w trakcie II wojny światowej, zabijano pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” (przemianowanego przez Niemców na Tie­genhof). W tym roku minęło też 20 lat od chwili odkrycia przez Karola Soberskiego „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich w gminie Mieleszyn, gdzie Niemcy pogrzebali kilkuset pacjentów „Dziekanki”. I w tym szczególnym roku ukaże się wydanie drugie, rozszerzone książki K. Soberski pt. „Zapomniana zbrodnia” opisująca te dramatyczne wydarzenia. Premiera książki odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.

Ta niemiecka zbrod­nia, odbywająca się w ramach akcji T4, pochłonęła blisko 10 tysięcy pacjentów „Dziekanki” – z tej grupy dzisiaj znamy nazwiska 3,5 tys. ofiar i jedno miejsce gdzie grzebano chorych z „Dziekanki” – „pola śmierci” w Lasach Nowaszyckich koło Mielna w gminie Mieleszyn.

Karol Soberski, zajmuje się tematem już 20 lat. W 2004 roku odkrył „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich, gdzie Niemcy w 1942 roku pogrzebali blisko 500 pacjentów „Dziekanki” - jest to jedyne znane i przebadane miejsce pogrzebania pacjentów „Dziekanki” zagazowanych przez Niemców. Przez te lata udało mu się również odnaleźć kilku naocznych świadków tej niemieckiej zbrodni.

- Moje wieloletnie dziennikarskie śledztwo i poszukiwania opisałem w wyjątkowej książce pt. „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” wydanej w 2017 roku, której nakład błyskawicznie się rozszedł - mówi Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. - 20 lat temu odkryłem „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich i przez te dwie dekady poświęcałem czas, środki i zdrowie dla wyjaśnienia tej zbrodni i dla jej upamiętnienia. I w dużym stopniu to się udało. Ukazała się książka, stoi pomnik, stoi krzyż, odbywały się międzynarodowe konferencje poświęcone tej niemieckiej zbrodni. A ostatnie lata to intensywne badania tego miejsca prowadzone przez moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” i naszych Przyjaciół ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”, badania, które przyniosły kolejne ważne odkrycia. I o tym jest ta książka - dodaje.

Wydanie II książki „Zapomniana zbrodnia” jest uzupełnione o wszystkie działania związane z badaniem tego temu, ze szczególnym uwzględnienie tego, co wydarzyło się przez ostatnie 7 lat. - Ta książka jest swoistym podsumowaniem tych 20 latach mojego życia, które poświęciłem na zbadanie zbrodni dokonanej przez Niemców na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie i na badaniu „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich - podkreśla K. Soberski. - Książka „Zapomniana zbrodnia” jest książką jedyną w swoim rodzaju, opowiadającą o zbrodni, która miała być zapomniana. Na szczęście dzisiaj mogę wyraźnie stwierdzić, że niemiecka zbrodnia na pacjentach „Dziekanki” nigdy nie zostanie zapomniana - dodaje.

Przypomnijmy, że według badaczy tego tematu, eksterminacja psychicznie i nieuleczalnie chorych określona kryptonimem „T4” stanowiła preludium zbrodni nie mającej precedensu w historii ludzkości, o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania...

Premiera drugiego, rozszerzonego wydania książki K. Soberski pt. „Zapomniana zbrodnia” opisująca niemieckie zbrodnia na pacjentach „Dziekanki” odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.

Serdecznie zapraszamy!

Premierę poprowadzi Arkadiusz Gaca, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz - z ramienia Stowarzyszenia „Concordia” (które prowadzi Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie) - kustosz tego Muzeum.

W trakcie spotkania będzie można kupić nową książkę, jak również niektóre wcześniejsze książki K. Soberskiego.

Książka „Zapomniana zbrodnia” wydanie II, rozszerzone, mająca 228 stron, ukaże się nakładem Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.

O autorze

Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich (www.instytut-literacki.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

„Zapomniana zbrodniawydanie II, rozszerzone, to kolejna, ósma już książka Karola Soberskiego. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego (2018),„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019), „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024).

K. Soberski jest też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) oraz autorem przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku”(2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautorem folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Więcej o jego działalności tutaj



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 178

  • 95
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 79
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem