ReklamaA1

Zapraszamy na Festiwal im. Jerzego Waldorffa!

HistoriaAktualnościWydarzenia i imprezy7 października 2023, 12:30   red. - inf. prasowa863 odsłon
Zapraszamy na Festiwal im. Jerzego Waldorffa!
 fot. nadesłane

Fundacja Atut zaprasza na Festiwal im. Jerzego Waldorffa, który odbędzie się w Trzemesznie w sobotę, 7 października 2023 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 1, ul. Śniadeckich 18.

Festiwal im. Jerzego Waldorffa ma za zadanie popularyzować muzykę i literaturę - dwie wielkie pasje Jerzego Waldorffa, który w młodości mieszkał w Rękawczynie (gmina Orchowo) i uczył się w gimnazjum w Trzemesznie. - Waldorff przez całe swoje życie wracał do tych miejsc. O Rękawczynie napisał „to jest miejsce na ziemi do dziś dla mnie święte, jak dla chrześcijan Jerozolima”. Miłość Waldorffa do tych stron została utrwalona w piosence Wandy Warskiej „Zaproś nas do Trzemeszna”, która stanie się muzycznym motywem przewodnim festiwalu - wyjaśnia Jolanta Sroczyńska-Pietz, prezeska Fundacji Atut.

Chcemy mieszkańcom Trzemeszna przybliżać kulturę wysoką, zapraszając do naszego miasteczka, znanych ludzi literatury i wybitnych muzyków. Waldorff przez całe swoje życie popularyzował wiedzę o muzyce oraz literaturze i wspierał rozwój tych sztuk. Fundacja Atut realizuje te same cele na prowincji, w lokalnej społeczności. Założona została przez grupę twórców, animatorów kultury i społeczników, którzy chcą promować kulturę wysoką tam, gdzie ona jest trudniej dostępna.

Gościem festiwalu będzie Mariusz Urbanek - pisarz i publicysta, autor m.in. biografii Jerzego Waldorffa (Waldorff. Ostatni baron Peerelu). Spotkanie to na celu przybliżyć postać Jerzego Waldorffa, jego twórczość i działalność na rzecz kultury. Będzie także mowa o związkach z Wielkopolską.

Drugie wydarzenie festiwalowe to kameralny koncert muzyki klasycznej w wykonaniu utytułowanych muzyków - Doroty Kuczyńskiej (piano) oraz  Sary Powagi (skrzypce). W repertuarze m.in. tanga Astora Piazzolli, Ennio Morricone czy dzieło ulubionego kompozytora Jerzego Waldorffa – Karola Szymanowskiego.

Program festiwalu, 7 października 2023 r:

 • 16.00 - spotkanie z Mariuszem Urbankiem – autorem biografii Jerzego Waldorffa
 • 17.30-18.00 - foyer festiwalowe:

• prezentacja twórczości Jerzego Waldorffa
• okazja do indywidualnych rozmów z Mariuszem Urbankiem i możliwość zakupu książek pisarza

 • 18.00 - kameralny koncert muzyki klasycznej: Sara Powaga (skrzypce), Dorota Kuczyńska (fortepian)

Więcej o gościach Festiwalu tutaj

Festiwal jest współfinansowany z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w ramach zadań publicznych w dziedzinie kultury w roku 2023 pn. Wspieranie projektów umożliwiających realizację przedsięwzięć na rzecz kultury w miejscowościach oddalonych od centrów kultury oraz dzięki wsparciu darczyńców i przyjaciół Fundacji Atut.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Atut, a partnerami przy organizacji Festiwalu im. Jerzego Waldorffa są Biblioteka Publiczna w Trzemesznie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzemesznie.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 149

 • 66
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 77
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3