ReklamaA1

Zapraszamy na 7. sezon wydarzeń kulturalnych w Latarni na Wenei

Informacje lokalneInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoWydarzenia i imprezy8 czerwca 2024, 10:00   red. - inf. prasowa429 odsłon
Zapraszamy na 7. sezon wydarzeń kulturalnych w Latarni na Wenei
 fot. nadesłane

Plenerowy, letni dom kultury „Latarnia na Wenei”, prowadzony przez Stowarzyszenie Ośla Ławka otwiera się 14 czerwca. To już siódmy sezon działań kulturalnych w tym miejscu. Od 14 czerwca do połowy września będą tam organizowane koncerty, spotkania autorskie, warsztaty, koncerty, czy nawet 3-godzinny rave lub karaoke! Co roku społeczność działająca wolontaryjnie w tym miejscu udowadnia, że miasto potrzebuje przestrzeni, w której odbywają się koncerty muzyki alternatywnej z różnych gatunków, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych i bardzo ciekawe spotkania autorskie. Latarnia jest czynna podczas wydarzeń, a tych nie brakuje. Zachęcamy do śledzenia social mediów Latarni i sprawdzanie harmonogramu.

Otwarcie Latarni w tym roku zapowiada się huczne, ponieważ Gniezno odwiedzi znana podcsasterka Joanna Okuniewska, z którą odbędzie się spotkanie autorskie. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają do wysłuchania koncertu Yunisa, który przyjeżdża do Gniezna z Egiptu i to właśnie nasze miasto jako jedno z dwóch w Polsce będzie gościć muzyka podczas jego europejskiej trasy koncertowej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00, a koncert o 20.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Latarni jest bezpłatny. Spotkanie z Okuniewską będzie tłumaczone na polski język migowy!

Joanna Okuniewska tworzenie podcastów rozpoczęła we wrześniu 2018 od serii "Tu Okuniewska", której nowe odcinki pojawiają się do dziś. Kolejną serią, która bardzo szybko zdobyła serca wielu słuchaczek i słuchaczy, była seria "Ja i Moje Przyjaciółki Idiotki", tworzona w latach 2019-2022. Są to jedne z najpopularniejszych podcastów w Polsce - średnia na 2020 to 100 000 odtworzeń każdego odcinka. W 2020 również wydała książkę "Ja i Moje Przyjaciółki Idiotki" - uzupełnienie lub kontynuację podcastu. Pierwszy nakład wyprzedał się w 3 tygodnie. Dostępna jest również w formie czytanego przez autorkę audiobooka. Trwają pracę nad serialem, którego scenariusz bazowany jest na formacie tego podcastu. Okuniewska w 2019 stworzyła również cykl "Dziewczyny z Sąsiedztwa", skupiający się na tematyce kobiecości i siły kobiet. Kolejnym jej projektem jest podcast "Muzyczka", tworzony od września 2021 do kwietnia 2022 we współpracy z Empikiem. Razem z Bartkiem Czarkowskim prowadziła w newonce.radio audycję "Tu Czarkowski, tam Okuniewska". W ubiegłym roku rozpoczęła nową serię podcastów - "Matka Matce", poświęconą tematyce macierzyństwa.

Ahmed Younes znany również jako YUNIS to egipski producent, eksperymentalny kompozytor, wykonawca i muzyk grający na syntezatorach. Tworzy w Paryżu oraz Kafr El-Dauwar w zachodniej Delcie Nilu. Jako muzyk-samouk, YUNIS skupia się na muzyce tradycyjnej i jej rytuałach, traktując ją jako żywe, rozwijające się przedsięwzięcie artystyczne, które można bez końca demontować i rekonstruować. YUNIS czerpie inspirację z różnych gatunków muzycznych, takich jak muzyka Shaa’bi, Zār, Mouled i Takhmir. W latach 2021-2022 Yunis po raz pierwszy podróżował ze swoją muzyką po Europie, gdzie występował w kilku różnych krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Grał w wielu znanych salach muzycznych, takich jak Petit Bain w Paryżu i Cave 12 w Genewie. Brał także udział w wielu festiwalach takich jak Le Guess Who? w Utrechcie oraz na festiwalu La Plage des Six Pompes w La Chaux-de-Fonds.

Podczas tej podróży Yunis pokazał także swoją wystawę „I will make a doll for you” („Zrobię dla Ciebie lalkę”) (2022) w Spazju Kreattiv na Malcie, która była instalacją partycypacyjną z artystką Laurą Besancon. YUNIS był artystą-rezydentem w prestiżowej wytwórni Nyege Nyege z Kampali w Ugandzie, gdzie współpracował z takimi muzykami jak Chrisman, Dogo i Jay Mitta, oraz w Cité Internationale des Arts w Paryżu we Francji, gdzie rozwija swój interdyscyplinarny projekt muzyczno-taneczny, którego tematyka skupia się na duchowych rytuałach, mitach religijnych, miłości i pożądaniu.

Tego dnia niezastąpiona ekipa kawiarni CUD będzie serwować dla Was kawę oraz Kombucha z Lulkowa! Będzie można napić się na miejscu lub zrobić zapasy do domu.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Gniezna.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 103

 • 60
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 38
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3