Już w czwartek, 10 listopada o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie odbędzie się kolejne spotkanie z książką Karola Soberskiego pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Pozycja opowiada o niezwykle barwnym życiu i tajemniczej działalności Mariana Habera przedwojennego właściciela majątku Kołdrąb, słynnego w całej Polsce kolekcjonera dzieł sztuki.
Tajemniczy, barwny, zagadkowy, „zapalony kolekcjoner”, „Casanova” – to tylko niektóre określenia pasujące do człowieka, o którym jest ta książka. Współcześnie przyjęło się, że jeśli kogoś nie ma w Internecie, to ten człowiek nie istnieje. Marian Haber – bo o nim mowa – to postać, o której w wirtualnym świecie znajdziemy niewiele informacji. Ale ten człowiek istniał, działał, żył! I jak to się mówi, „czerpał z życia pełnymi garściami”.
Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami.
Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które autor odnalazł w październiku 2020 r. (archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów). Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.
„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to najnowsza, szósta już książka o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).
W trakcie spotkania będzie można kupić nową książkę w cenie 40 zł, jak również wcześniejsze, książki K. Soberskiego.
Karol Soberski (www.soberski.pl) - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od blisko 20 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się trzy edycje: w 2019, 2021 i 2022 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.
Więcej o autorze na jego stronie: www.soberski.pl
Wkrótce podamy miejsca i daty kolejnych spotkań.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!