ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

Wystawa rzeźby Eugeniusza Izdebskiego w żnińskim muzeum

Wydarzenia i imprezyWarsztaty, wykłady i wystawy21 maja 2021, 15:15   red. Joanna Bejma456 odsłon
Wystawa rzeźby Eugeniusza Izdebskiego w żnińskim muzeum
 fot. Joanna Bejma

Najbliższy termin

15.06 Wtorek 09:00

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie przygotowało kolejną wystawę. Tym razem zgromadzone w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego eksponaty – a jest ich prawie 100 – wyszły spod ręki lokalnego artysty Eugeniusza Izdebskiego.

Rzeźbiarz zmarł  dwa lata temu, ale pozostawił po sobie mnóstwo niepowtarzalnych prac. Te, które możemy zobaczyć na wystawie – a naprawdę warto – znajdują się w większości w prywatnych zbiorach. Zostały  wypożyczone na potrzeby organizowanego przez muzeum przedsięwzięcia.

Eugeniusz Izdebski urodził się 13 lipca 1949 roku w Słupach i od dzieciństwa interesował się sztuką. Obserwował ojca, który w wikliny wyplatał różne użytkowe rzeczy. Jego zafascynowało drewno. Pierwsza jego wystawa odbyła się w 1971 roku w Bydgoszczy. Od tego czasu twórczość Eugeniusza Izdebskiego mogliśmy regularnie podziwiać podczas różnego rodzaju festynów, jarmarków i konkursów.

Swoją wiedzę i umiejętności przekazywał młodszym pokoleniom. Pierwszą swoją pracownię utworzył w 1976 roku przy Szkole Podstawowej w Żernikach. Za pracę twórczą, społeczną i wychowawczą był wielokrotnie nagradzany. Zmarł 18 maja 2019 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą, a także – oprócz żnińskiego muzeum – także w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

Wystawa czynna jest do 20 czerwca br., od wtorku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00, w soboty i niedziele w godz. od 10.00 do 15.00. Bilety: 5 zł ulgowy, 7 zł normalny.


Fot. J. Bejma


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 86

 • 58
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 10
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 18
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner