ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

Wystawa grafik Henryka Derwicha „Konie niemechaniczne”

Warsztaty, wykłady i wystawy5 maja 2021, 13:17   red. - inf. prasowa123 odsłon
Wystawa grafik Henryka Derwicha „Konie niemechaniczne”

W Bibliotece Publicznej w Kostrzynie została otwarta wystawa grafik znanego poznańskiego grafika Henryka Derwicha „Konie niemechaniczne”, ukazująca w humorystycznym świetle konia, będącego odwiecznym kompanem człowieka w wielu dziedzinach życia. Grafiki opatrzone autorskim komentarzem autora nierzadko wywołują uśmiech. Są pełne humoru, a czasem ironii.

Termin wystawy nie jest przypadkowy, wszak od wielu lat w maju w Iwnie odbywały się zawody jeździeckie Błękitna Wstęga Wielkopolski.

Henryk Derwich (1923-1983) to znany rysownik, karykaturzysta, satyryk i dziennikarz. Debiutował w 1946 r. na łamach amerykańskiej gazety „The Go Devil Weekly Pictorial”. Polski debiut prasowy miał na początku 1947 w „Expressie Wieczornym” w Warszawie. Całe swoje życie związany był z Wielkopolską i Poznaniem. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (które ukończył ze specjalnością architekt wnętrz w 1954) podjął współpracę najpierw z „Głosem Wielkopolskim”, a później z „Expressem Poznańskim”, z którym był związany najdłużej, bo ponad 30 lat. To właśnie z „Expressu Poznańskiego” najlepiej znamy Henryka Derwicha. To właśnie na jego łamach artysta publikował rysunki, które przedstawiały w sposób przerysowany rzeczywistość.


(źródło: biblioteka-kostrzyn.pl)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner