Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie zapraszają na wielkopolską premierę niezwykłej książki wrocławskiego pisarza Krzysztofa Krzyżanowskiego pt. „Depozyt”. Spotkanie autorskie odbędzie się w czwartek, 14 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę i porozmawiać z jej autorem.
(…) - Ta sprawa jest niebezpieczna. Znam ludzi, którzy zapłacili za nią wysoką cenę. - Po co mi więc o niej mówisz? - Chcę, byś był osobą, która, z naszym udziałem, poprowadzi ją dalej i za jakiś czas, być może, doprowadzi do tego, że usłyszą o nim wszyscy. Kiedy mnie wysłuchasz, wszystko zrozumiesz. Akceptujesz te warunki? (…)
Kiedy w 2018 roku powoli opada kurz po poszukiwaniach nieistniejącego Złotego Pociągu pod Wałbrzychem, mało kto wie, że w zaciszu gabinetów rządowych omawiana jest już kolejna, skarbowa sensacja. W marcu 2019 roku staje się publiczna. Nikomu nieznana fundacja z Opola ogłasza, że posiada tajemniczy „Dziennik”, wojenny pamiętnik, w którym niemiecki oficer opisał ukrywanie nazistowskich skarbów. Skrytki są dobrze zabezpieczone, a ich zawartość sensacyjna: tony złota, monety, biżuteria, skrzynie z banków i 47 obrazów wielkich malarzy. „Chcemy te skarby wydobyć, skrytka po skrytce” - oświadczają przedstawiciele fundacji. Krzysztof Krzyżanowski zbiera informacje o sprawie od samego początku. Gromadzi dokumenty, rozmawia z członkami fundacji, sprawdza kolejne tropy i miejsca w terenie. Po latach starań jako jeden z pierwszych zostaje dopuszczony do pilnie strzeżonych dokumentów. Co udaje mu się ustalić w terenie, w archiwach, w rozmowach ze świadkami? Czy uda się podjąć cenny depozyt ukryty pod ziemią? Okazuje się, że sprawa ma ewidentnie… drugie dno.
– Krzyżanowski wciągnął mnie po same uszy w historię „Dziennika wojennego”. Ta książka to prawdziwe mięso skarbowe: same fakty podane z talentem – tak o książce napisał Andrzej Daczkowski, redaktor naczelny „Odkrywcy”.
Krzysztof Krzyżanowski – znany i popularny na Dolnym Śląsku pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Z wykształcenia prawnik po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Konsultant filmów dokumentalnych dotyczących zagadek Dolnego Śląska, zarówno produkcji polskiej, jak i międzynarodowej. Od wielu lat jako prelegent uczestniczy w konferencjach naukowych i popularno-naukowych w całej Polsce.
Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Członek grupy eksploracyjnej GEMO. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku oraz książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” z roku 2018 i najnowszej „Depozyt” wydanej 4 listopada 2023 roku.
K. Krzyżanowski był prelegentem podczas wszystkich czterech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” organizowanego od 2019 r. przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”.
Spotkanie z Krzysztofem Krzyżanowskim i jego książką pt. „Depozyt” - organizowane przez Fundację Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie - odbędzie się w czwartek, 14 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę i porozmawiać z jej autorem.
Będzie to wielkopolska premiera niezwykłej książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Technol z Krakowa.
Książkę można nabyć także poprzez internet
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!