ReklamaA1ReklamaA1-2

„Wczesnośredniowieczne rezydencje władców w Europie Środkowej”

AktualnościWydarzenia i imprezy11 czerwca 2022, 16:00   red. - inf. prasowa482 odsłon
„Wczesnośredniowieczne rezydencje władców w Europie Środkowej”
 fot. MPPnL

Najbliższy termin

28.06 Wtorek 09:00

Na terenie Małego Skansenu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - przy przeprawie na Ostrów Lednicki – można już oglądać wystawę pt. „Wczesnośredniowieczne rezydencje władców w Europie Środkowej”. Jej tematyka koncentruje się wokół palatiów, które spełniały różnorodne funkcje w społeczeństwach wczesnego średniowiecza.

Pierwsze palatia na ziemiach polskich powstały w drugiej poł. X w. wg wzorów zaczerpniętych z cesarstwa niemieckiego. Zlokalizowano je w najważniejszych ośrodkach państwa Piastów: na Ostrowie Lednickim, w Poznaniu i zapewne w Gnieźnie. W rezydencjach tych zamieszkiwali pierwsi historyczni władcy: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Mieszko II. Kamienne rezydencje zdecydowanie wyróżniały się na tle drewnianej zabudowy. Pełniły zarówno funkcje państwowe, jak i prywatne, przez co musiały odpowiadać na różne potrzeby. W palatiach znajdowały się m.in. okazałe sale reprezentacyjne, skarbiec i kancelaria. Obok mieściły się komnaty mieszkalne służące władcom i ich najbliższym. Niezwykle ważną częścią składową budowli pałacowych były kaplice. Dla zewnętrznych odbiorców podkreślały one status religii chrześcijańskiej, a dla mieszkańców pałacu stanowiły punkt, wokół którego koncentrowało się życie duchowe rodziny panującej.

Na wystawie prezentowane są makiety palatiów ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Modele to rekonstrukcje rezydencji odkrytych na ziemiach polskich: na Ostrowie Lednickim, Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w Przemyślu i w Krakowie. Uzupełniają je modele pałaców cesarskich z Paderborn i Zurychu, na których mogły być wzorowane założenia piastowskie.

Obok rekonstrukcji palatiów pokazane są również plany rezydencji w Gieczu i Wiślicy, Devinie, Werli oraz kaplicy w Tilledzie. Taki dobór budowli pozwala na prześledzenie różnorodności stosowanych rozwiązań technicznych, ale również tendencji stylistycznych we wczesnoromańskiej świeckiej architekturze Europy Środkowej.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Małego Skansenu.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 147

 • 101
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 41
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4