ReklamaA1ReklamaA1-2

Średniowieczny weekend muzyczny w Gnieźnie!

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy20 lipca 2025, 13:00   red. - inf. prasowa383 odsłon
Średniowieczny weekend muzyczny w Gnieźnie!
 fot. MOK Gniezno

Najbliższy termin

25.07 Piątek 19:00

W ostatni weekend lipca, od 25 do 27 lipca, ulice Gniezna po raz dziewiąty staną się sceną dla wyjątkowego wydarzenia: Średniowieczny weekend muzyczny – Grajek 1000-lecia powraca w nowej odsłonie, w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego 2025. To prawdziwe święto muzyki ulicznej, tworzone z pasji, autentyczności i dźwięków, które płyną prosto z serca. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie przy wsparciu finansowym pochodzącym ze środków Miasta Gniezna oraz Partnera wydarzenia: Banku Spółdzielczego w Gnieźnie.

Przez dwa dni pierwsza stolica Polski wypełni się brzmieniami wiolonczeli, gitary, harfy haczykowej, śpiewu, bouzouki, liry korbowej, a także rytmami afrykańskich bębnów djembe.

Grajków będzie można spotkać w sobotę i w niedzielę w centrum Gniezna – ulice Łubieńskiego i Chobrego, Rynek, ul. Tumska. Miejskie skwery zamienią się w plenerową scenę dla solistów, duetów i zespołów, których łączy jedno – miłość do muzyki i chęć dzielenia się nią z ludźmi.

Wszystkie występy odbędą się bez użycia prądu – w pełni akustycznie, zgodnie z duchem dawnych miejskich tradycji i średniowiecznego klimatu wydarzenia.

Niech Gniezno na nowo zapełni się muzyką, której nie da się zamknąć w ramy sceny – zapraszamy do wspólnego świętowania dźwiękiem!

Trzy muzyczne wieczory na Rynku – wyjątkowe koncerty 25–27 lipca 

W ostatni weekend lipca zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na trzy niezwykłe koncerty, które odbędą się na Rynku – każdy z nich to inna opowieść, inna energia, inna muzyczna podróż. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

PIĄTEK, 25 lipca, godz. 19:00 – Dikanda

Zespół Dikanda to legenda polskiej sceny world music. Powstały w 1997 roku w Szczecinie kolektyw ma na koncie osiem albumów, niemal dwa tysiące koncertów na całym świecie – od USA po Bangladesz – i liczne nagrody na prestiżowych festiwalach. Ich muzyka to ognista, emocjonalna mieszanka brzmień inspirowanych folklorem Bałkanów, Bliskiego Wschodu, Karpat, ale też Afryki i Orientu. Dikanda tworzy własny język muzyki i emocji – "dikandisz", poruszając serca i wyobraźnię publiczności. To koncert, którego nie można przegapić! 

SOBOTA, 26 lipca, godz. 20:00 – Malwina Paszek

Multiinstrumentalistka, śpiewaczka, edukatorka i kompozytorka. Malwina Paszek przenosi słuchaczy w świat tradycyjnych pieśni z Ukrainy, Białorusi, Polski wschodniej oraz rodzinnej Wielkopolski. Na scenie usłyszymy lirę korbową, akordeon, karimbę czy fujarę słowacką. Artystka z pasją łączy tradycję z nowoczesnością, tworząc autorskie projekty, współpracując z muzeami i komponując dla teatru oraz filmu. Jej koncert to intymna, refleksyjna i pełna głębi muzyczna podróż. 

NIEDZIELA, 27 lipca, godz. 18:00 – Zespół Muzyki Dawnej Huskarl

Finał muzycznego weekendu to propozycja dla miłośników historii i dawnych brzmień. Zespół Huskarl przeniesie nas w czasy średniowiecza, renesansu i baroku. W historycznych strojach i z dawnymi instrumentami (w tym dudami, lutnią czy bębnami) wykonają pieśni i tańce dawnej Europy. Huskarl to nie tylko muzyka – to także pasja do odtwórstwa historycznego i edukacji. Ich koncert to spotkanie z żywą historią i dawną kulturą muzyczną. 


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3