Już we wtorek, 27 maja o godz. 16.30 zapraszamy do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kłecko na wieczór autorski z udziałem znanej i lubianej pisarki Jolanty Marii Kalety. - Opowiem Wam o mojej najnowszej powieści zatytułowanej „Śpiew czerwonych ptaków”, której akcja toczy się w czasach konfederacji barskiej. Spotkanie w Kłecku jest nie bez kozery, gdyż o pewnym ważkim wydarzeniu w tym regionie w mojej książce opowiadam - podkreśla pisarka.
- Na tę okoliczność przepyta mnie prowadzący spotkanie Maciej Brzeziński - strona autorska, historyk i pisarz, autor kryminału „Znak Czarnego Orła”, którego akcja rozgrywa się w XVI- wiecznym Poznaniu, a jeden z bohaterów nosi takie samo nazwisko jak ja. Kto wie, może to jakiś przodek. Sprawa z pewnością się wyjaśni podczas wtorkowego spotkania - dodaje J. M. Kaleta.
Książka „Śpiew czerwonych ptaków” to powieść, która przenosi czytelników w czasy konfederacji barskiej. Ten zryw szlachty, z uwagi na uwarunkowania polityczne, przez lata traktowany był po po macoszemu, a w podręcznikach szkolnych przedstawianej tylko z jednej, tej ciemnej strony. Na szczęście ostatnio przywraca się jej należne miejsce jako pierwszego powstania narodowego. Wszyscy pamiętamy jej jednego bohatera - Kazimierza Pułaskiego, ale było wielu innych, w tym pochodzących z Wielkopolski. Do dziś zostali prawie całkiem zapomniani, zagubiły się ich groby.
Jolanta Maria Kaleta urodziła się we Wrocławiu i tam spędziła większość swojego życia. Trzy lata temu przeprowadziła się do Poznania, skąd pochodził jej ojciec i jego przodkowie. Z wykształcenia jest historyczką i politolożką. Jest mężatką i ma dorosłego już syna, aktora w Teatrze Polskim w Poznaniu. Wolny czas spędza, zwiedzając ciekawe zakątki naszego kraju. Ale jej największą pasją jest historia i genealogia, co znalazło odzwierciedlenie w jej twórczości.
Zaczęła wydawać stosunkowo późno, bo dopiero od 2012 roku, kiedy zrezygnowała z pracy zawodowej i uporała się z opracowaniem rodzinnych dziejów na przestrzeni ostatnich wieków. Od tego czasu wydała dwie trylogie historyczne: „Wojna i miłość" i "Tron we krwi" oraz 12 powieści sensacyjno-kryminalno-przygodowych, których akcja rozgrywa się w czasach Polski Ludowej, a za punkt wyjścia biorą nierozwiązane do dziś zagadki z czasów II wojny. Niektóre z nich doczekały się już wznowienia, w tym bestsellerowe „Złoto Wrocławia”.
Fot./źródło: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!