ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Skarby i tajemnice Łubowa – zapraszamy na zwiedzanie

Informacje lokalneWędrówki z historią25 lutego 2022, 7:30   red. Aleksandra Soberska2653 odsłon
Skarby i tajemnice Łubowa – zapraszamy na zwiedzanie
 fot. Media Lokalne

Po sześciu latach przerwy, ponownie wracamy ze zwiedzaniem Łubowa! Tamtejszy unikatowy na skalę światową, XVII-wieczny drewniany kościół pw. św. Mikołaja, tajemnicze grodzisko, dwór XIX-wiecznego dziedzica Franciszka Lewandowskiego, niezwykłe dzieje mleczarni czy wreszcie poewangelicki kościół ze swoimi sekretami! To wszystko podczas zwiedzania Łubowa, które odbędzie się w sobotę, 26 lutego. Początek o godz. 10.00. Z historią i tajemnicami tej miejscowości zapoznają nas: Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii oraz Tadeusz Panowicz, regionalista i pisarz. Współorganizatorem zwiedzania jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo.

Karol Soberski - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Tadeusz Panowicz – regionalista, pisarz, społecznik. Zbiera wszelkiego rodzaju wiadomości, dokumenty i anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi żyjących w Wielkopolsce, a zdobytą wiedzę przekazuje dorosłym i młodzieży. Jest autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, m.in. cmentarzysk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych, zespołu prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawnych osad i wielu innych zabytków. Namiętny bibliofil i zbieracz staroci. W jego domu każde wolne miejsce zajmują książki, dawne fotografie, pocztówki, dokumenty, zapisane czy zarysowane kartki, najprzeróżniejsze „rupiecie”. Jest autorem książek: „Legendy o św. Wojciechu”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie wielkopolskie 1918-1919 – Pobiedziska”, „Łubowo. Wydarzenia i ludzie”,  czy ostatniej książki „Wojciech Trąmpczyński (1860-1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej”.

Zwiedzanie Łubowa

Unikatowy na skalę światową, XVII-wieczny drewniany kościół pw. św. Mikołaja, tajemnicze grodzisko, dwór XIX-wiecznego dziedzica Franciszka Lewandowskiego, niezwykłe dzieje mleczarni czy wreszcie poewangelicki kościół ze swoimi sekretami! I wiele innych niezwykłych opowieści! Wszystko w sobotę, 26 lutego, kiedy to zapraszamy do poznawania z przewodnikiem skarbów i tajemnic Łubowa.

Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym z zachowaniem obowiązku zakrywania ust i nosa.

Program zwiedzania

W sobotę, 26 lutego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie Łubowa. Zbiórka o godz. 9.45 na parkingu przy drewnianym kościele w Łubowie. Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy zwiedzać miejscowość, kończąc na poewangelickim kościele.

Po zakończeniu zwiedzania przejdziemy do Centrum Kultury w Łubowie gdzie zaplanowano podsumowanie wędrówki przy kawie lub herbacie oraz losowanie upominków.

W Centrum Kultury odbędzie się również krótka prelekcja T. Panowicza na temat innych ciekawostek gminy Łubowo.

Współorganizatorem zwiedzania jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo.

Po oficjalnym zakończeniu zwiedzania będzie możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w zwiedzaniu Łubowa jest potwierdzenie swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: wycieczki@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość) oraz wpłacenie 40 złotych od osoby na miejscu, w sobotę, przed rozpoczęciem zwiedzania.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 110

  • 86
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 23
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem