ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Skarby i tajemnice Gminy Łubowo i okolic” – zapraszamy na spotkanie z Karolem Soberskim

AktualnościKsiążkiWydarzenia i imprezy8 kwietnia 2024, 10:00   red. Aleksandra Soberska1401 odsłon
„Skarby i tajemnice Gminy Łubowo i okolic” – zapraszamy na spotkanie z Karolem Soberskim
 fot. Media Lokalne

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo zaprasza na spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim zatytułowane „Skarby i tajemnice Gminy Łubowo i okolic”. W trakcie spotkania przeniesiemy się w świat o którym Ludmiła Warzecha śpiewała: „Lata dwudzieste lata trzydzieste kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem, zapachem dawno już zwiędłych bzów, poezją skrytą wśród zwykłych słów...” Spotkanie odbędzie się we wtorek, 9 kwietnia o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo. Spotkanie zostanie poprzedzone wernisażem wystawy fotograficznej pt. „Ślady” artysty fotografa Radka Jaworskiego z Warszawy.

„Skarby i tajemnice Gminy Łubowo i okolic”

W trakcie spotkania Karol Soberski zabierze uczestników w świat, który przestał istnieć w 1945 roku... W świat skarbów i tajemnic gminy Łubowo, świat mniej znanego ziemiaństwa z terenu gminy, jak i sąsiednich gmin, świat niezwykłych postaci; świat ważnych wydarzeń z okresu II wojny światowej dla regionu, wydarzeń o których dzisiaj nikt nie pamięta; świat pięknych pałaców i dworów odwiedzanych przez najważniejsze osobowości lat 20. i 30.; świat dzieł sztuki, unikatowych zabytków, świat skarbów i tajemnic związanych z właścicielami ziemskimi i ich majątkami...

Nie zabraknie też dramatycznych wydarzeń związanych z arystokracją w czasie II wojny światowej oraz ich powojenne losy... Na koniec porozmawiamy też o tym, co dziś wiemy o ziemiaństwie w naszym regionie i dlaczego tak mało mówi się o historii pałaców i dworów...

A wszystko to będzie ilustrowane niepublikowanymi nigdy wcześniej, unikatowymi fotografiami z okresu międzywojennego, bezcennymi dokumentami z tamtych lat, wyjątkowymi listami czy dziełami sztuki odnalezionymi przez Karola Soberskiego.

Po spotkaniu będzie można nabyć książki K. Soberskiego: „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta” i jego najnowszą książkę „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno”.

O autorze

Karol Soberski - dziennikarz z 28-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl). Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjny Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”.

Zajmując się dziejami ziemiaństwa odnalazł wiele unikatowych fotografii z okresu międzywojennego, pamiętników, listów, dokumentów i innych materiałów archiwalnych związanych z ziemiaństwem na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) i „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce.

Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych z cyklu „Tu powstała Polska” (2012) wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było... nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na krajowe i międzynarodowe konferencje popularno-naukowe w całej Polsce.

Pomysłodawca Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego cztery edycje odbyły się w 2019 (w pałacu w Czerniejewie), w 2021 (w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie), w 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim i w 2023 r. ponownie w pałacu w Czerniejewie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. Więcej o nim na stronie: soberski.pl

Wystawa „Ślady”

Spotkanie autorskie zostanie poprzedzona wernisażem wystawy fotograficznej pt. „Ślady” autorstwa Radka Jaworskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek,  9 kwietnia o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo. Wystawa organizowana jest przy współpracy z Fundacją Historyczną "Przywracamy Pamięć".

Cykl czarno-białych fotografii, zatytułowany „Ślady” powstał we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej, w miejscu magicznym, w którym historia odcisnęła swoje piętno. Echa minionych lat świetności, ślady jego dawnych mieszkańców nie rzucają się na pierwszy rzut oka. Są ukryte w zapomnianych kątach, w cieniu, a nawet w mroku. Przestrzeń opuszczonego pałacu, doświadczanego upływem czasu, stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju. Pustka widoczna na zdjęciach nie jest w tej narracji najważniejsza. Istotne jest przemijanie ludzi i rzeczy.

Autorem fotografii jest Radek Jaworski – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX w. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom w pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Prace Radka Jaworskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Wystawę w Łubowie będzie można oglądać aż do 30 kwietnia.

Wystawa prezentowana w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, wcześniej była pokazywana w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, Gminnym Domu Kultury w Rogowie, w „Galerii Małej” Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie oraz podczas I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września 2023 roku w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.

Kolejne spotkania

Zapraszamy na kolejne spotkania autorskie z Karolem Soberskim:

 • wtorek, 16 kwietnia o godz. 16.30 – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko
 • piątek, 19 kwietnia o godz. 19.00 - Biblioteka Publiczna Gminy Kiszkowo
 • czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 – Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie
 • czwartek, 9 maja o godz. 17.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 245

 • 163
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 82
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3