ReklamaA1 - baner

Salvador Dali w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie!

3 lutego 2021, 10:00   red. Joanna Bejma1409 odsłon
Salvador Dali w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie!
 fot. Joanna Bejma

Najbliższy termin

28.02 Niedziela 10:00

Wielka gratka dla miłośników sztuki i nie tylko! Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zaprasza mieszkańców Pojezierza Gnieźnieńskiego na wystawę dzieł mistrza Salvadora Dali. Jest to aż sto ksylografii! Kto ma więc chwilę wolnego czasu powinien zajrzeć do Żnina. Wystawa w muzealnej galerii im. Tadeusza Małachowskiego potrwa do 2 maja br.

Kilka dni temu rząd poluzował obostrzenia i zezwolił na otwarcie m.in. galerii. Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie nie czekało zbyt długo i już zaprosiło na wystawę jednego z najbardziej znanych na świecie surrealistów, czyli samego Salvadora Dali. Dodajmy, to druga wystawa dzieł artysty, jaka odbyła się w muzealnej galerii.

W kwietniu 2018 roku oglądaliśmy tu wystawę „Salvador Dali - Biblijne Przesłanie”. Wtedy podziwialiśmy około 90 prac słynnego artysty. Obrazy z poprzedniej, jak i obecnej wystawy, pochodzą z kolekcji gruzińskiej rodziny Kesauri.

Co zatem możemy zobaczyć? Tym razem muzeum pozyskało sto oryginalnych ksylografii, które należały wcześniej do gwiazdy kina, Mariny Vlady oraz Włodzimierza Wysockiego. Jak doszło do ich powstania? Otóż w 1950 roku na prośbę rzymskiej Libreria dello Stato (Biblioteki Państwowej), hiszpański artysta podjął się ciekawego zlecenia. Miał namalować  sto akwareli ilustrujących sto pieśni z „Boskiej Komedii” Dantego.

W 1951 roku niektóre z powstałych już akwareli zostały wystawione w Rzymie. Gdy praca mistrza była w toku, rząd włoski postanowił ostatecznie, że dzieło Dantego musi być zilustrowane przez włoskiego, a nie hiszpańskiego malarza. Mimo że umowa pomiędzy Libreria dello Stato a Salvadorem Dalim została unieważniona, malarz postanowił kontynuować rozpoczętą suitę. Odzyskał też własność do swoich prac.

Praca przy akwarelach ilustrujących „Boską Komedię” trwała do 1959 roku. Dzieło to  zostało uznane za jedno z najważniejszych w XX wieku. Teraz możemy je zobaczyć na własne oczy w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

Wstęp: bilet normalny – 25 zł, bilet ulgowy – 20 zł, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 17 lat – 10 zł, dzieci do 7 lat - 0 zł, cena biletu z audioprzewodnikiem – droższa o 10 zł.


Fot. J. Bejma


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 227

 • 198
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 15
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3