ReklamaA1

Rowerowo, światowo i miejscowo. Muzeum w Szubinie zaprasza na wystawę

AktualnościWydarzenia i imprezy2 czerwca 2024, 17:00   red. - inf. prasowa588 odsłon
Rowerowo, światowo i miejscowo. Muzeum w Szubinie zaprasza na wystawę
 fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Najbliższy termin

17.06 Poniedziałek 08:00

W ramach Dni Szubina w Muzeum Ziemi Szubińskiej zagościły dwie wystawy, których temat dotyczył rowerów. Pierwsza to wystawa pt. „Niesamowita podróż Kazimierza Nowaka przez Afrykę”, a druga pt. „Nie tylko rowerowo”. Wystawa dotycząca Kazimierza Nowaka czynna będzie do końca czerwca, a „rowerowa” do końca lipca.

Pierwsza to wystawa pt. „Niesamowita podróż Kazimierza Nowaka przez Afrykę”. Plansze wypożyczyło Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera z Puszczykowa. Kazimierz Nowak (1897-1937) w latach 1931-36 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem, pokonując 40 tysięcy kilometrów pieszo, rowerem, konno, czółnem oraz na grzbiecie wielbłąda.

Kazimierz Nowak podczas podróży pisał korespondencje, które ukazywały się w polskiej prasie oraz wykonywał zdjęcia. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczał na dalszą podróż i wysyłał rodzinie w Polsce.

Druga wystawa pt. „Nie tylko rowerowo” - oparta została o zbiory Muzeum Ziemi Szubińskiej i depozyty. Rowery marki ROMET przekazali jakiś czas temu Maciej Chłapek, Dariusz Hoffmann i Bronisław Górka. Na wystawie znalazły się też rowerowe depozyty udostępnione przez: Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz osoby prywatne. Rowery wypożyczyli na wystawę: Sylwia Klim, Mirosław Jarocki, Aleksander Klaja, Mirosław Rzeszowski. Na sali stanęły też inne szprychowe jednoślady. Są to produkowane przez bydgoski ROMET motorower KOMAR oraz OGAR 200, które udostępnił Piotr Szewczyk. Obok rowerów produkowanych przez Zakłady Rowerowe ROMET w Kowalewie na wystawie można zapoznać się z archiwalnymi fotografiami, reklamami, kronikami i sztandarem ROMET-u w Kowalewie. Tu muzealną wystawę wsparli Marta Kruzel i Bartosz Szymczak.

Podczas wernisażu dyrektor dr Kamila Czechowska podziękowała za pomoc w organizacji wystawy. O inspiracji Kazimierzem Nowakiem mówił Aleksander Klaja, który wraz z żoną Karoliną odbył podróż rowerem do Singapuru. Podróżnik odpowiadał też na pytania uczestników. Muzycznym akcentem był występ w wykonaniu Aleksandry Kujawy przy akompaniamencie Bronisława Górki (perkusja) i Pawła Pietronia (gitara). Wśród gości znaleźli się m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska wraz z radnymi Hanną Adamczewską i Mariuszem Michalakiem, członek Zarządu powiatu Ignacy Pogodziński, członkini Rady Muzeum Benigna Olszewska, dyrektor biblioteki Mirosław Rzeszowski.

Wystawa dotycząca Kazimierza Nowaka czynna będzie do końca czerwca, a „rowerowa” do końca lipca. Zapraszamy do zwiedzania i wspominania swoich „rometów”.

Zadanie dofinansowane w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień 2023-2025”.


Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 118

 • 82
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 33
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3