ReklamaA1ReklamaA1-2

„Przystanek Cmentarz” – wystawa plenerowa

Warsztaty, wykłady i wystawy5 września 2021, 9:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa489 odsłon
„Przystanek Cmentarz” – wystawa plenerowa
Pogrzeb Kleofasa Ludwika Staniszewskiego, nauczyciela z Siedlikowa, który odbył się w Gnieźnie 19 kwietnia 1936 r. (zmarł 15 IV 1936 r.) - fot. Wiktor Nowicki/z arch MPPP

Najbliższy termin

28.09 Wtorek 10:00

Działające w ramach Muzeum Początków Państwa Polskiego – Interaktywne Muzeum Gniezna, przygotowało wystawę plenerową pt. „Przystanek Cmentarz”. Można ją oglądać od 3 września na terenie cmentarza św. św. Piotra i Pawła w Gnieźnie.

Ta gnieźnieńska nekropolia posiada bardzo długą i szlachetną tradycję. Uświęcona ziemia Wzgórza Piotrowo, od stuleci kryje w sobie ludzkie szczątki. Początkowo był tu mały cmentarzyk parafialny przy drewnianym kościółku św. św. Piotra i Pawła. Z czasem powstał jeden z największych cmentarzy Gniezna.

Od XVIII wieku stoi w tym miejscu jednonawowa murowana świątynia, wzniesiona z inicjatywy prymasa Antoniego Ostrowskiego. Posiada ona rangę kościoła filialnego parafii archikatedralnej.

W wyremontowanej w 2013 roku krypcie złożono doczesne szczątki biskupów pomocniczych archidiecezji gnieźnieńskiej: Lucjana Biernackiego, Jana Michalskiego, Jerzego Dąbrowskiego i Jana Czerniaka. W październiku 2020 roku spoczął tam bp Bogdan Wojtuś. Wśród pochowanych na tutejszym cmentarzu szczególne miejsce zajmuje kwatera powstańców wielkopolskich zwana Akropolem Naszych Bohaterów. Tutaj też spoczywają szczątki Bolesława Kasprowicza, Antoniego Karpińskiego i wielu wybitnych Gnieźnian.

Na przygotowanej wystawie znajdą się przede wszystkim reprodukcje starych unikatowych zdjęć ze zbiorów Muzeum. Wystawa będzie dostępna do 4 października.

Wystawa jest częścią projektu Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 realizowanego z dofinansowania NCK w ramach programu EtnoPolska 2021.


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 125

 • 33
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 18
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 74
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3
ReklamaA2