ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Poniedziałek Wielkanocny w Dziekanowicach

AktualnościWydarzenia i imprezy18 kwietnia 2025, 13:00   red. - inf. prasowa409 odsłon
Poniedziałek Wielkanocny w Dziekanowicach
 fot. M. Jóźwikowska

Najbliższy termin

21.04 Poniedziałek 12:00

W dniach 18–21 kwietnia Siedziba Muzeum, Ostrów Lednicki, Gród w Gieczu oraz Gród w Grzybowie – będą nieczynne, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza w godzinach 12:00–16:00 do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Oprócz tradycyjnych wielkanocnych stołów będzie tam można spotkać Wielkanocne Niedźwiedzie – niezwykłą atrakcję dla całej rodziny!

W wybranych ekspozycjach będzie można zobaczyć aranżacje stołów wielkanocnych. W dworze ze Studzieńca, w domu bogatego gospodarza ze wsi Gaj, w chacie rolnika ze wsi Sławno oraz w domu kołodzieja ze wsi Ołobok przedstawimy tradycyjne wielkanocne „święcone”.

Jajka, chleb, kiełbasa, placek i baranek z masła to podstawowe produkty przygotowywane na świąteczne śniadanie. Ilość i różnorodność potraw zależały – i nadal zależą – od zamożności rodziny oraz panujących w domu zwyczajów. Biedniejsi mieli skromne „święcone”, niekiedy będące podarunkiem od bogatszych gospodarzy. Zamożniejsi przygotowywali obfitsze posiłki, a szczególnie okazałe było „święcone” w dworze, wzbogacone np. o mazurki.

W Poniedziałek Wielkanocny Wielkopolski Park Etnograficzny zaprasza także na „Wielkanocne Niedźwiedzie”.

– „Chodzenie z niedźwiedziem” było niegdyś powszechnym zwyczajem w Wielkopolsce. Przez wieś przechodził korowód przebierańców w ich role wcielali się młodzi chłopcy. Na czele szedł niedźwiedź owinięty słomą, prowadzony na powrozie przez niedźwiednika, który zmuszał go do pokazywania figlów i niezgrabnych skoków. Towarzyszyli im: baba z koszykiem niesionym na ręku oraz dziad – tłumaczy Adriana Garbatowska, kierownik Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

W zależności od lokalnej tradycji w orszaku pojawiały się także inne postaci: kominiarz, policjant, muzykant czy koń.

– Pochód obchodził całą wieś, wstępując do chałup i śpiewając pieśni, np.: Chodzimy po dyngusie…. To „chodzenie po dyngusie” z niedźwiedziem było formą zbierania zapłaty – w postaci jaj, placka, kiełbasy, sera lub pieniędzy za wcześniejsze oblanie dziewcząt wodą. Zebrane dary składano razem, a wieczorem urządzano wspólną zabawę – dodaje szefowa Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

Wielkopolski Park Etnograficzny to miejsce opowiadające historię kultury chłopskiej Wielkopolski. Wycieczka do skansenu to niezwykła okazja do spędzenia czasu na łonie natury i przeniesienia się do XIX-wiecznej wsi. Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat. Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady. Na terenie Parku odbywają się coroczne imprezy oddające cykl życia dawnej wsi Marzanna, Żywy Skansen, Pożegnanie lata i wydarzenia obrazujące dawne zajęcia. Dają one sposobność zobaczyć, w jaki sposób świętowali i pracowali mieszkańcy wsi. W skansenie znajduje się punkt gastronomiczny serwujący lokalne specjalności - Karczma Lubczynek. Cennik biletów do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego TUTAJ

Szczegółowe kalendarium organizowanych przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wydarzeń, dostępne jest TUTAJ 



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2