ReklamaA1

„OdNowa” – zapraszamy na wystawę fotograficzną Marka Lapisa

Informacje lokalneInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoWydarzenia i imprezy11 września 2023, 18:00   red. - inf. prasowa798 odsłon
„OdNowa” – zapraszamy na wystawę fotograficzną Marka Lapisa
 fot. CK eSTeDe

Centrum Kultury „Scena to dziwna” zaprasza na wyjątkową wystawę. Od 12 września fotograf Marek Lapis prezentuje projekt „OdNowa”, czyli autorskie spojrzenie na doświadczenia z okresu pandemicznego.

Najnowsza wystawa Marka Lapisa to refleksja na temat bezpośredniego wpływu SARS-CoV-2 na ludzi. „OdNowa” przedstawia intymne chwile osób z różnych środowisk, by pokazać zmiany, które wywołała pandemia oraz gesty pomocy i solidarności, przywracające wiarę w człowieczeństwo.

- Po kilku miesiącach spowolnienia życia tęskniliśmy za stanem sprzed pandemii, który wydał się nam „dobrem utraconym”. Tęskniliśmy za rzeczami najważniejszymi: za bezpośrednim kontaktem z bliskimi (i innymi) ludźmi, za uściskiem dłoni czy spojrzeniem w oczy drugiemu człowiekowi z miłością – za tym wszystkim, czego nie można kupić, a co świadczy o jakości życia. Lockdown uzmysłowił nam, że więzi społeczne są niezbędne – opowiada autor.

Intermedialny projekt wykorzystuje przekrój technik fotograficznych (analogowych i cyfrowych), wyrażając za pomocą słów i obrazów, co zmieniło się w naszym postrzeganiu świata za sprawą lockdownu. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września o godz. 19.00 w galerii CK eSTeDe. Fotografie będzie można oglądać do 29 września. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„OdNowa” to jeden z licznych projektów Marka Lapisa. Autor od wielu lat zajmuje się fotografią społeczną, dokumentalną i reportażem. Jest absolwentem Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zrealizowane dotychczas przez niego projekty fotograficzne zaowocowały licznymi nagrodami, m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, czy też National Geographic Polska. Publikował swoje prace w większości gazet i czasopism w Polsce takich jak:. Polityka, National Geographic Polska, Newsweek Polska, Przekrój, Tygodnik Powszechny, Viva, Forbes, Playboy, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita.

– Fotografuję środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje mnie przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej siebie. Aparat fotograficzny z czasem stał się przedłużeniem mojego oka i ręki, jestem z nim jednością – mówi M. Lapis.

W kwietniu 2020 roku w czasie pandemii koronawirusa zainicjował i zorganizował akcję charytatywną „FOTOGRAFOWIE DLA SŁUŻBY ZDROWIA”, w której wraz z czołowymi polskimi artystami fotografami zebrał kwotę 42 tysiące złotych.

W CK eSTeDe prace M. Lapisa prezentowaliśmy jesienią 2022 roku, gdy w ramach projektu „Jerzy Sieczkowski: moi kursanci” stworzył unikalną koncepcję fotografii, inspirowaną postrzeganiem świata przez osoby niewidome.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 163

 • 77
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 78
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3