ReklamaA1-3

Nowe oblicze Wystawy Solnictwa w Inowrocławiu

AktualnościAtrakcje turystyczne30 listopada 2021, 17:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa1324 odsłon
Nowe oblicze Wystawy Solnictwa w Inowrocławiu
 fot. inowroclaw.pl

Przez ostatnie miesiące trwały prace modernizacyjne w miejskiej Stałej Wystawie Solnictwa działającej pod opieką Kujawskiego Centrum Kultury. Przy okazji Święta Górnika, czyli popularnej Barbórki, Stała Wystawa Solnictwa będzie ponownie otwarta dla odwiedzających. Nowa odsłona będzie możliwa dzięki współpracy z Powiatem Inowrocławskim.

Już 4 grudnia, w Barbórkę, o godzinie 10.00 odbędzie się oficjalne otwarcie odnowionej Stałej Wystawy Solnictwa, która mieści się w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. Inaugurację uświetnią brzmienia instrumentów górniczej orkiestry, która wystąpi z koncertem barbórkowym na scenie inowrocławskiego Teatru o godzinie 12.00. Bezpłatne wejściówki na ten koncert można od dzisiaj odbierać w Kujawskim Centrum Kultury i w Informacji Turystyczno-Kulturalnej.

Ważnym punktem wydarzenia będą: bezpłatne zwiedzanie wystawy oraz nieodpłatne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których będzie można wykonać samodzielnie czapkę górniczą pod okiem profesjonalnej instruktorki. Zarówno warsztaty, jak i zwiedzanie wystawy planowane jest w godzinach 11.00 - 15.00.  Organizatorami wydarzenia są: Miasto Inowrocław, Powiat Inowrocławski, Stała Wystawa Solnictwa, Kujawskie Centrum Kultury, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Stała Wystawa Solnictwa zyskała nowy wygląd dzięki współpracy Powiatu Inowrocławskiego i Miasta Inowrocławia. Z uwagi na zmianę sposobu zagospodarowania pomieszczeń powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza zajmowanych przez wystawę „Kopalnia Soli Solno”, eksponatydokumentujące dzieje kujawskiego solowarstwa  zostały przekazane KCK. Celem tego działania było zgromadzenie tego typu pamiątek w jednym miejscu i ułatwienie dostępu do nich turystom oraz osobom zainteresowanym poznaniem historii solowarstwa i nieistniejącej już kopalni w Inowrocławiu.

Nowo przekazane eksponaty stanowią własność Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, a KCK zostały przekazane w formie depozytu. Wśród kopalnianych pamiątek jest m.in. wózek szybowy drewniany, wózek transportowy na szynach z obrotnicą, drabina z naciekiem solnym, lampki górnicze, kolekcja kufli, rzeźby solne, bryły soli z kopalni w Inowrocławiu oraz wiele innych urządzeń i narzędzi.

Ponadto nowy wygląd Stałej Wystawy Solnictwa jest wynikiem przeprowadzonych tam przez Miasto prac modernizacyjno-remontowych. Dziesięć tematycznych sal doskonale przeniesie każdego zainteresowanego w klimat kopalni i sprawi, że poczują się jak we fragmencie prawdziwych wyrobisk jednego z 240 km chodników znajdujących się pod miastem.

Stałą Wystawę Solnictwa będzie można zwiedzać bezpłatnie od wtorku do piątku w godzinach 11.00 - 17.00 oraz w każdą sobotę w godzinach 10.00 - 15:00.


(źródło: inowroclaw.pl)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 223

 • 189
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 28
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2