ReklamaA1

„Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego”

Informacje lokalneHistoriaWydarzenia i imprezy24 października 2023, 12:30   red. - inf. prasowa607 odsłon
„Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego”
 fot. MOK Gniezno

Projekt „Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego”, który będzie realizowany 19 i 26 października jest kontynuacją działań prowadzonych w Domu Powstańca Wielkopolskiego, którego opiekunem jest MOK w Gnieźnie. W 2022 r. rozpoczęte zostały działania mówiące o kobietach w powstaniu dzięki projektowi kulturalno-edukacyjnemu „Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk".

Udział kobiet w Powstaniu jest uznany, a w ciągu ostatnich lat powiększył się stan wiedzy na temat konkretnych kobiet i ich dokonań od działania w organizacjach takich jak Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", przez skauting, po służby sanitarno-medycznej (w przeddzień powstania na tajnych kursach przeszkoliło się blisko 300 pielęgniarek), aprowizację czy służbę w łączności i zwiadzie.

Wydarzenia z grudnia 1918 były skutkiem długoletniego procesu budowania społeczeństwa gotowego wywalczyć niepodległość, ale i ją zagospodarować. Ważna idea „pracy organicznej" stanowiła ewolucyjne dochodzenie do wolności grup w społeczeństwie, które tej wolności nie miały. W drugiej połowie XIX zaczęło być słychać kobiecy głos. Na terenie zaboru pruskiego pojawiły się takie osoby jak Emilia Szczaniecka, Aniela Potulicka, ale przede wszystkim szereg tzw. panien z dobrego domu, które podejmują naukę nie tylko szycia, gotowania i haftu, ale matematyki, geografii czy historii. Rzesze bezimiennych matek, gospodyń domowych, dziewcząt coraz śmielej korzystało z emancypacji.

W ramach projektu Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę i wykład popularyzujący, lekcje dla dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli i szkół, warsztat metodyczny, warsztat międzypokoleniowy, spotkanie dla licealistek oraz pakiet materiałów edukacyjnych dla szkół.

Harmonogram:

26.10, godz. 17.00 - Warsztat metodyczny dla nauczycieli: "Dlaczego potrzebujemy herstorii?"  
5.11 - godz. 11.00 - Warsztat międzypokoleniowy "Ku zwycięstwu w działaniu!”  
23.11, godz. 11.00 - Spotkanie dla licealistek "Warsztaty mocy"Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 132

 • 57
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 75
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3