Najbliższy weekend, 21 i 22 kwietnia to dwa wyjątkowe spotkania z historią w ramach II edycji II Historycznych Konfrontacji. O piątkowym spotkaniu już wspominaliśmy (21 kwietnia o godz. 18.00 wykład Dariusza Szymanowskiego pt. „Tu spoczywa Hubal”), natomiast w sobotę, 22 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z D. Szymanowskim i Marcinem Sochoniem na temat książki „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”. Oba spotkania odbędą się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie. Wstęp wolny.
Za nami dwie prelekcje w ramach tegorocznych II Historycznych Konfrontacji, a dwa wykłady przed nami. Pierwszy w piątek, 21 kwietnia o godz. 18.00. Więcej szczegółów tutaj:
- wykład Marcina Sochonia i Dariusza Szymanowskiego pt. „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”
Marcin Sochoń - urodzony w Lublinie, oficer Wojska Polskiego, wiceprezes i rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939”, inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Pasjonat historii i antropologii sądowej.
Uczestnik krajowych i zagranicznych wypraw badawczych związanych z historią, a także członek ekipy ekshumacyjnej ofiar niemieckich w Jedwabnem. Powołany przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza do Rady Duszpasterskiej Ordynariatu Polowego. Za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.
Dariusz Szymanowski - członek, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, prezes Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, autor i współautor książek „Gdzie spoczywa Hubal?”; „Tu spoczywa Hubal”; „Nie tylko polskie Termopile. Wizna w latach 1939-1945”; „Bój pod Łączką. Powstanie Styczniowe 1863”; „Bój pod Paprocią i Pęchratką. 4 VIII 1920”; „By nie zapomnieć. Ossów 1920”; Tragedia „Karasia” z 55. Eskadry pod Wołominem”; „Tynne – historia na nowo pisana (3 części)”, oraz „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”; autor artykułu naukowego „Porucznik Bołbott w walkach na odcinku Tynne”.
Z zawodu specjalista geodezji i kartografii; geofizyk i poszukiwacz z pasji. Jako pierwszy zastosował w badaniach terenowych metodę kartograficzną w połączeniu z historycznymi przekazami. Niespokojny duch, który setki godzin spędza w terenie, w tym także na zbieraniu relacji od świadków historycznych wydarzeń. Od ponad 14 lat bada historię obrony odcinka „Wizna” oraz jego obrońców. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat mjr. Władysława Raginisa.
Kierownik i organizator wielu ekspedycji badawczych i poszukiwawczych, m.in. związanych z poszukiwaniem zatartych mogił żołnierzy polskich, na polach bitew z różnych okresów historycznych. Badacz zbrodni niemieckich i sowieckich, które dokumentuje, zbiera ich dowody i potwierdza w publikacjach. Ale przede wszystkim człowiek pasji historycznej, w której realizuje hasło Stowarzyszenia, że historia, to nie tylko dokumenty i relacje świadków, ale przede wszystkim badania terenowe.
Podczas obu spotkań będzie można kupić wspomniane książki.
Kolejne prelekcje przewidziano jesienią tego roku.
Ideą Historycznych Konfrontacji - autorskiego projektu Karola Soberskiego - jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, podróżnikami, czy archeologami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii, podróży oraz wielkich historycznych osobowości.
W tym roku Historyczne Konfrontacje zmieniły swoją formułę. Zamiast jednego weekendu, odbędzie się przynajmniej sześć spotkań z uznanymi i cenionymi w Polsce archeologami, podróżnikami, pisarzami i dziennikarzami. Jest to efekt porozumienia, które zawarła Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. W tym roku Konfrontacje związane są z książkami, podróżami i wielkimi osobowościami.
Miejscem spotkań w ramach Historycznych Konfrontacji jest biblioteka w Zdziechowie.
Patronat Honorowy nad II Historycznymi Konfrontacjami sprawuje Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!