ReklamaA1ReklamaA1-2

Inowrocław: nowy blask średniowiecznego muru

AktualnościArtykuł promocyjny24 stycznia 2024, 13:30   red. - inf. prasowa1706 odsłon
Inowrocław: nowy blask średniowiecznego muru
Nowa atrakcja Inowrocławia, czyli odnowiony średniowieczny mur -  fot. Urząd Miasta Inowrocławia

Najbliższy termin

25.06 Wtorek 10:00

Kolejny punkt pojawił się mapie atrakcji turystycznych Inowrocławia. Oficjalnie otwarto zakończoną inwestycję – modernizację średniowiecznego muru obronnego przy ul. Kasztelańskiej. Po południu na tych, którzy odwiedzą to miejsce, czekają atrakcje.

Blisko 6-milionowa inwestycja, była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej oraz dobrej współpracy władz Miasta z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego.

- Inowrocław to jeden z ośrodków turystycznych, znajdujących się na Szlaku Piastowskim. Nasze miasto może się pochwalić bogatą listą zabytków romańskich. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o każdą część zachowanej historii. Planujemy, że będzie to także wyjątkowe miejsce do organizacji różnego rodzaju spotkań kulturalnych - powiedział Wojciech Piniewski, pełniący funkcję Prezydenta Miasta Inowrocławia. – Dziękuję Panu Marszałkowi i wszystkim tym, którzy wspierali ten projekt – dodał.

W symbolicznym otwarciu inwestycji i przecięciu wstęgi, obok Wojciecha Piniewskiego,  pełniącego funkcję prezydenta Miasta Inowrocławia udział wzięli: Magdalena Łośko, poseł na Sejm RP, Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obecni byli także radni Rady Miejskiej Inowrocławia, mieszkańcy i regionaliści, a także przedstawiciele generalnego wykonawcy inwestycji – Novapol Sp. z o.o. oraz inowrocławskiej Inofamy, która także miała swój wkład w przeprowadzanych pracach.

- Tu, w Inowrocławiu mamy głębszą historię. Mamy tu początek państwa piastowskiego, polskiego. Chciałbym pogratulować wszystkim państwu, że zrealizowaliście ten piękny projekt, cenny nie tylko dla Inowrocławia. Historia regionu jest jednym z naszych priorytetów. Na kulturę, na dziedzictwo duchowe, jak i te materialne nie może zabraknąć środków finansowych - powiedział Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Podczas otwarcia odbyły się pokazy walk rycerskich Bractwa Wojowników Kruki i przedstawienie stanowisk historycznych. Ponadto regionalista i jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Ireneusz Zieliński przedstawił rys historyczny średniowiecznego Inowrocławia, nawiązując do panoramy, znajdującej się na zmodernizowanym terenie.

-  Z radością należy przyjąć odrestaurowanie, zabezpieczenie oraz udostępnienie mieszkańcom i turystom naszego miasta kolejnego fragmentu ocalałych fortyfikacji dawnego Inowrocławia. Zrekonstruowany fragment muru średniowiecznego w przybliżeniu oddaje prawdopodobny jego wygląd wraz ze zwieńczeniem - przedpiersiem z blankami (krenelażem) oraz gankiem dla straży – mówił Ireneusz Zieliński, regionalista i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

Teren ten wykorzystywany będzie do organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Ponadto obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym. Dodatkowo grupy zorganizowane będą mogły zwiedzać mur po wcześniejszym zgłoszeniu w Informacji Turystyczno-Kulturalnej.

Przypomnijmy, że inwestycja zrealizowana została w 85% ze wsparciem unijnym oraz z 10% dofinansowaniem z budżetu państwa. Wkład własny Miasta wyniósł 5% kosztów. Prace polegały między innymi na: naprawie i wzmocnieniu fundamentu muru oraz uzupełnieniu ubytków. Zmodernizowany teren został także w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprzez montaż widny oraz specjalnej platformy. Całość zaaranżowana została elementami nawiązującymi do średniowiecznego Inowrocławia. Wieczorem wyjątkowy efekt nadaje oświetlenie. Wiosną i latem uroku temu miejscu doda także zieleń. Od dziś ten fragment muru stanowi nową atrakcję turystyczną na mapie Inowrocławia.

Godziny otwarcia:

 • od wtorku do piątku: w godzinach 10.00-18.00,
 • sobota: w godzinach od 12.00-17.00.

Wejście odbywa się przez "Niebieską Kamienicę" i budynek, w której zlokalizowana jest wystawa archeologiczna Askaukalis, przy ul. Kasztelańskiej 22 w Inowrocławiu.


Fot/video: Urząd Miasta Inowrocławia


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 293

 • 138
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 144
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 6
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3