ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Gnieźnieńska premiera książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” już 25 kwietnia!

AktualnościKsiążkiWydarzenia i imprezy24 kwietnia 2024, 19:00   red. Aleksandra Soberska970 odsłon
Gnieźnieńska premiera książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” już 25 kwietnia!
 fot. Media Lokalne

Już w czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbędzie się gnieźnieńska premiera wyjątkowej książki Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. Pozycja opowiada o niezwykle ciekawych miejscach na terenie gminy Gniezno. Książka pokazuje, jak bogata turystycznie jest gmina otaczająca Gniezno – Pierwszą Stolicę Polski! Sponsorem gnieźnieńskiej premiery jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.

Przemierzając gminę Gniezno dzień po dniu, rok po roku, można zobaczyć całe bogactwo tej krainy, otulającej w swoich ramionach miasto Gniezno – Pierwszą Stolicę Polski. Taka wędrówka pokaże nam wielkie bogactwo atrakcji turystycznych i zabytków historycznych tejże gminy, jak również wiele ciekawostek z jej dziejów. Wystarczy tylko iść niespiesznie i rozglądać się dookoła.

Każda wędrówka to opowieść. A opowieść można snuć tylko maszerując i poznając niepowtarzalny klimat danego miejsca. I taka jest moja eskapada po gminie Gniezno, wyprawa w trakcie której odkrywałem i poznawałem tę gminę. Wielu przede mną przemierzało te krajobrazy, ale nikt wcześniej nie spojrzał na gminę Gniezno w taki sposób jak ja to uczyniłem.

Pałac w Zdziechowie, tunel w Pyszczynie, Zbój Maciej w Modliszewie, anielska orkiestra Memlinga w Modliszewku, skarb numizmatyczny w Dębówcu, tajemnicza piwniczka w Strzyżewie Paczkowym, wiatrak w Jankowie Dolnym, organy mistrza Sauera w Strzyżewie Kościelnym, przystań wodna w Lubochni… Takich atrakcji nie ma żadna sąsiednia gmina!

– Ta książka jest moim autorskim przewodnikiem po gminie Gniezno. Każdy z nas swoją wędrówkę rozpocznie w innym miejscu, ale każdy z tych zakątków jest jedyny i niepowtarzalny. Naprawdę warto wybrać się w taką podróż po gminie Gniezno, do czego zachęcam – mówi Karol Soberski, autor książki.

Gnieźnieńska premiera książki pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” odbędzie się  w czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Sponsorem gnieźnieńskiej premiery jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.

W trakcie spotkania będzie można kupić nową książkę w cenie promocyjnej 50 zł, jak również niektóre wcześniejsze książki K. Soberskiego.

O autorze:

Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator I Międzynarodowej Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się we wrześniu 2023 r. w pałacu w Czerniejewie (była to kontynuacja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce, którego trzy edycje odbyły się: w 2019, 2021 i 2022 r.).

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na Pojezierzu Gnieźnieńskim;

„Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” to najnowsza, siódma już książka Karola Soberskiego o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw… Jedyna taka pozycja w regionie.

Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021).

K. Soberski jest też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) oraz autorem przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautorem folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Kolejne spotkania odbędą się:

 • czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 – Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie
 • środa, 8 maja o godz. 17.00 - Pałac w Modliszewie
 • czwartek, 9 maja o godz. 17.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie
 • piątek, 10 maja o godz. 16.00 - Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 190

 • 128
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 59
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3