ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Magiczny wieczór w Zdziechowie! Premiera książki o atrakcjach gminy Gniezno!

AktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego21 marca 2024, 23:00   red. Aleksandra Soberska3212 odsłon
Magiczny wieczór w Zdziechowie! Premiera książki o atrakcjach gminy Gniezno!
Karol Soberski (z lewej) i Dawid Jung -  fot. Włodzimierz Biront

Niecodzienny wieczór spędzili dzisiaj w hali widowiskowej w Zdziechowie miłośnicy turystyki, historii, skarbów, tajemnic i książek Karola Soberskiego. Okazją była premiera jego najnowszej pozycji „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”, która przyciągnęła do hali blisko 180 osób. Do Zdziechowy przybyli goście z różnych stron Polski m.in. z okolic Szczecina, Konina, Poznania, Bydgoszczy, Gniezna, Pobiedzisk, Rogowa, Kłecka, Cielimowa, Łagiewnik Kościelnych, Głębokiego, Mieleszyna, Żnina i oczywiście z miejscowości z terenu gminy Gniezno. Premierę książki poprowadził Dawid Jung.

Czwartkowe spotkanie otworzyła Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie. – Bardzo serdecznie witam na premierze unikatowej książki o gminie Gniezno „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. Jest to pierwsza tego typu publikacja o gminie Gniezno. Witam panią Marię Suplicką, wójt gminy Gniezno, pana Karola Soberskiego, autora książka i pana Dawida Junga, moderatora dzisiejszego spotkania. Witam zaproszonych gości, mieszkańców gminy Gniezno i wszystkich Państwa, którzy zechcieliście być tu z nami w tym ważnym dniu dla naszej gminy. To ważny moment dla naszej gminy, pierwszy w historii przewodnik o gminie Gniezno – mówi Lidia Pietrzak. – Rozpoczynając pracę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie zawsze chciałam iść w kierunku rozwoju życia kulturalnego społeczności lokalnej i w ten nurt wpisuje się ta książka. Publikacja ta stanowi interesującą podróż po gminie Gniezno, jest to niezwykła opowieść o tajemnicach i skarbach gminy Gniezno. Książka ta pokazuje jak piękna i bogata jest nasza gmina. Warto podkreślić że jest to pierwszy tego typu przewodnik w powiecie gnieźnieńskim – dodaje.

Następnie w ramach podziękowań, L. Pietrzak wręczyła bukiety kwiatów wójt gminy Marii Suplickiej i autorowi książki, Karolowi Soberskiemu.

Po powitaniu przez dyrektor biblioteki, głos zabrała wójt Maria Suplicka. – Jako wójt jestem bardzo dumna, że powstał taki przewodnik. Gdy wyszłam z inicjatywą powstanie książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”, marzyło mi się, by ta książka pokazała piękno naszej gminy, jej walory przyrodnicze, zabytki i atrakcje turystyczne. I Pan Karol swoim piórem pokazał, jak piękna jest Gmina Gniezna i że warto – wraz z tą książką – odbyć podróż po ciekawych zakątkach naszej gminy. Mam nadzieję, iż nie jest to ostatnia taka publikacja, może pomyślimy o kolejnej, ponieważ warto promować gminę Gniezno, warto promować naszą małą Ojczyznę – podkreśla M. Suplicka.

O książce

Po słowach Wójt Gminy Gniezno, dyrektor biblioteki przedstawiła prowadzącego spotkanie, Dawida Junga. - Dawid Jung, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu, krytyk literacki, pisarz, wydawca, badacz historii kultury, muzyk (wykształcony śpiewak operowy), dyrektor Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, redaktor naczelny pisma „Zeszyty Poetyckie” oraz serii wydawniczych – mówi L. Pietrzak.

Potem przyszedł czas na rozmowę o książkę z jej autorem. Zanim jednak do tego doszło, D. Jung przedstawił sylwetkę autora książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”.

- Karol Soberski to pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator I Międzynarodowej Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się we wrześniu 2023 r. w pałacu w Czerniejewie (była to kontynuacja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce, którego trzy edycje odbyły się: w 2019, 2021 i 2022 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na Pojezierzu Gnieźnieńskim – mówi D. Jung. - Karol jest pisarzem o największym dorobku jeśli chodzi o książki o historii naszego regionu. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” to najnowsza, siódma jego książka. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) oraz „Zagadkowy Kolekcjoner” (2021). Karol jest też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) oraz autorem przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) – dodaje.

Następnie przez ponad godzinę D. Jung i K. Soberski rozmawiali o książce, o okolicznościach jej powstania, o pochodzeniu materiałów wykorzystanych w książce, o najciekawszych miejscach turystycznych na terenie gminy Gniezno, czy też o perłach tejże gminy. Tej ciekawej dyskusji i opowieści o niezwykłych atrakcjach gminy, o jej skarbach, tajemnicach i zagadkach wysłuchało blisko 180 osób.

Do Zdziechowy – oprócz mieszkańców gminy Gniezno – przyjechali także czytelnicy m.in. z okolic Szczecina, Konina, Poznania, Bydgoszczy, Gniezna, Pobiedzisk, Rogowa, Kłecka, Cielimowa, Łagiewnik Kościelnych, Głębokiego, Mieleszyna, czy Żnina.

– Ta książka jest moim autorskim przewodnikiem po gminie Gniezno. Każdy z nas swoją wędrówkę rozpocznie w innym miejscu, ale każdy z tych zakątków jest jedyny i niepowtarzalny. Naprawdę warto wybrać się w taką podróż po gminie Gniezno, do czego zachęcam – mówi Karol Soberski, autor książki.

Autorskie egzemplarze, podziękowania

Na koniec spotkania K. Soberski wręczył bukiety róż i autorskie egzemplarze książki wójt Marii Suplickiej oraz dyrektor biblioteki Lidii Pietrzak. Autorskie egzemplarze z podziękowaniami trafiły także do osób, które w różnym stopniu pomogły w powstaniu tej książki.

Książki trafiły do: ks. Pawła Gronowskiego, proboszcza parafii pw.  Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie, ks. Andrzeja Januchowskiego, proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku, ks. Sebastiana Huebnera, proboszcza parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Strzyżewie Kościelnym, dr. Marka Szczepaniaka, kierownika Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, Bartosza Przybyły, dyrektora Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, Józefa Basińskiego ze Strzyżewa Kościelnego, Tomasza Zielińskiego ze Zdziechowy, Pawła Noskiewicza ze Zdziechowy, Marka Bąkowskiego z Modliszewa, Mariusza Ukleji z Modliszewa, Mikołaja Woźniaka z Jankowa Dolnego i Krzysztofa Przybysza z Łabiszynka.

Po spotkaniu, wszyscy skierowali się do stoiska, gdzie można było kupić książkę, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego oraz do stolika by uzyskać dedykację od autora (w tym celu trzeba było stać kilkadziesiąt minut).

W trakcie dzisiejszej premiery nie zabrakło też kuluarowych rozmów na temat kolejnych książek K. Soberskiego, które są planowane na najbliższe miesiące, wspólnych fotografii, poruszano też ciekawe lokalne tematy związane z dziejami regionu oraz ustalano m.in. spotkania autora w szkołach podstawowych w Wielkopolsce.

Był też czas na pyszną kawę i poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Zdziechowy.

Kolejne spotkania

Kolejne spotkania autorskie z udziałem Karola Soberskiego, jego nową książką oraz wcześniejszymi publikacjami odbędą się:

  • wtorek, 9 kwietnia o godz. 17.00 – Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Łubowie
  • wtorek, 16  kwietnia o godz. 16.30 – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko

Wkrótce podamy miejsca i daty kolejnych spotkań.


Fot. A. Soberska, W. Biront



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 584

  • 490
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 5
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 89
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3