ReklamaA1ReklamaA1-2

Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Co nam zostało z tamtych lat...

Z życia FundacjiAktualności22 lutego 2024, 18:00   red. Aleksandra Soberska1863 odsłon
Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Co nam zostało z tamtych lat...
 fot. kolaż Media Lokalne

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna i Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie zapraszają we wtorek, 27 lutego o godz. 18.00 do Centrum Kultury eSTeDe na niezwykłą debatę pod hasłem „Ślady arystokracji na pograniczu Wielkopolski i Kujaw” w której wezmą udział Karol Soberski i Dawid Jung. Spotkanie zostanie poprzedzone wernisażem wystawy fotograficznej pt. „Ślady” artysty fotografa Radka Jaworskiego z Warszawy.

Debata...

Już we wtorek, 27 lutego o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbędzie się debata pt. „Ślady arystokracji na pograniczu Wielkopolski i Kujaw”. O śladach dawnej arystokracji porozmawiają: Karol Soberski i Dawid Jung. Spotkanie będzie preludium do nowego projektu K. Soberskiego pod hasłem „Arystokracja na prowincji”

Tematem dyskusji będzie głównie ziemiaństwo Wielkopolski i Kujaw z okresu międzywojennego, jej dokonania, zamiłowania arystokracji do dzieł sztuki, do kultury i sztuki szeroko rozumianej, do historii. Będzie mowa o ich marzeniach, działaniach i zacnych osobach, które do naszego regionu przyjeżdżały… A także o skandalach, które były ich udziałem...

I co najważniejsze – będą pokazane świeżo co pozyskane z Pomorza Gdańskiego fotografie związane z majątkami ziemskimi w powiecie gnieźnieńskim!

O ziemiaństwie będą rozmawiali:

 • Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator I Międzynarodowej Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się we wrześniu 2023 r. w pałacu w Czerniejewie (była to kontynuacja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce, którego trzy edycje odbyły się: w 2019, 2021 i 2022 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na Pojezierzu Gnieźnieńskim;
   
 • Dawid Jung - muzyk (wykształcony śpiewak operowy), pisarz, wydawca, badacz historii kultury, dyrektor Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, redaktor naczelny pisma „Zeszyty Poetyckie” oraz serii wydawniczych, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Za działalność twórczą oraz autorstwo książek literackich i naukowych otrzymał wiele nagród, m.in.: Medal im. Juliusza Słowackiego (2009), Medal Młodej Sztuki (2014), Nagrodę im. Bolesława Leśmiana (2017), Nagrodę Literacką i Historyczną Identitas (2019), Medal Młodego Pozytywisty (2019), Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2022).

W trakcie tego spotkania w eSTeDe będzie można także kupić książki obu pisarzy.

Wystawa...

Debata zostanie poprzedzona wernisażem wystawy fotograficznej pt. „Ślady” autorstwa Radka Jaworskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 27 lutego w eSTeDe.

Cykl czarno-białych fotografii, zatytułowany „Ślady” powstał we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej, w miejscu magicznym, w którym historia odcisnęła swoje piętno. Echa minionych lat świetności, ślady jego dawnych mieszkańców nie rzucają się na pierwszy rzut oka. Są ukryte w zapomnianych kątach, w cieniu, a nawet w mroku. Przestrzeń opuszczonego pałacu, doświadczanego upływem czasu, stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju. Pustka widoczna na zdjęciach nie jest w tej narracji najważniejsza. Istotne jest przemijanie ludzi i rzeczy.

Autorem fotografii jest Radek Jaworski – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX w. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom w pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Prace Radka Jaworskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, wcześniej była pokazywana w Gminnym Domu Kultury w Rogowie, w „Galerii Małej” Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie oraz podczas I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września 2023 roku w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 150

 • 81
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 68
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2