ReklamaA1ReklamaA1-2

Co można wyczytać w gazecie „Lech” z 1918 i 1919 roku?

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy6 lutego 2024, 12:30   red. - inf. prasowa338 odsłon
Co można wyczytać w gazecie „Lech” z 1918 i 1919 roku?
 fot. nadesłane

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie i Archiwum Państwowe w Poznaniu zapraszają na wydarzenie pt. „Przekartkowane. Lech Gazeta Gnieźnieńska z lat 1918-1919”. 16 lutego 2024, o godz. 18.00, w sali na parterze w Starym Ratuszu. W jego trakcie zostanie zaprezentowany unikatowy rocznik Lecha z okresu Powstania Wielkopolskiego, a który został przekazany do zbiorów archiwum przez gnieźnian, Państwa Hannę i Władysława Suwalskich.

Wydarzenie organizowane jest w 105. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, formalnie kończącego Powstanie Wielkopolskie.
Należy podkreślić, że żadna instytucja w Polsce nie posiada tak dużego zbioru Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej z lat 1918-1919. Tym bardziej jest to wydarzenie szczególne, zaproszenie więc kierowane jest do wszystkich, którym bliska jest historia regionu i miasta, którzy chcą wiedzieć więcej nt Gniezna w burzliwym okresie Powstania.

Gazeta Lech była pierwszą polską gazetą wydawaną codziennie w Gnieźnie od lat 90. XIX w. do II wojny światowej, wychodził od wtorku do niedzieli, a treściowo zawierał informacje ze świata, kraju i regionu. W okresie Powstania Wielkopolskiego Lech regularnie sprawozdawał wydarzenia polityczne i społeczne, które miały wówczas miejsce. Artykuły, obwieszczenia, nekrologi, ogłoszenia drobne dały nowe, nieznane dotąd światło na walki powstańcze i życie codzienne, co niezwykle wzbogaca naszą wiedzę o społeczeństwie, mieście i regionie tamtego czasu.

W ramach wydarzenia odbędzie się:

 • prelekcja Marka Szczepaniaka, kierownika gnieźnieńskiego Oddziału APP, poświęconą  rocznikom Lecha z okresu Powstania Wielkopolskiego;
 • wystawa planszowa wybranych numerów i fragmentów z Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

 • 32
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 34
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3